İstanbul İl Sağlık Müdürü'nden çok kritik uyarı!.. 'Yeni pikler görebiliriz'

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu koronavirüs salgını ile ilgili çok kritik uyarılarda bulundu...

Sabah'a konuşan Memişoğlu'nun yaptığı açıklama şöyle:

Buna göre İstanbul’da vaka sayılarında dengeye geldik. Tam bir plato dönemindeyiz ve artık beklenen tablo koronavirüs risk haritasında her yerin yeşile dönmesi. Ancak kritik bir nokta var ki bu yaşanırsa hem beklenmedik son dakika gelişmeleri yaşanabilir hem de yeni pikler görebiliriz.

İşte o açıklamalardan öne çıkanlar;

GÜNDE 20 BİN HANEYE GİDİYORUZ:

İstanbullular şunu bilsin ki biz Şubat'tan beri 185 bin sağlık kahramanı ile salgınla mücadele ediyoruz. Her gün 20 bin haneye gidiyoruz. İstanbul'da 260 hastane var. 47 bin hasta yatağımız var, doluluk oranı yüzde 60. Yaklaşık 9 bin yoğun bakım yatağımız var, yoğum bakım yatak kapasitemizin yüzde 70'i dolu. Bu seviyelerin aşağıya düşmesini bekliyoruz. Ülkemizdeki sağlık sistemi dünyanın en iyi sağlık sistemi. Prof. Dr. Murat Dilmener ve Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastaneleri diğer hastaneleri rahatlatıyor. Yoğun bakımlarımızdaki hastaların yüzde 80'i 50 yaş üzerinde. Yani yaşlı insanların hakları hepimizin üzerinde.

SAĞLIKÇILARLA İLGİLİ UYARI

İstanbul İlk Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu yaptığı son dakika uyarılarının başında koronavirüs savaşçıları sağlık çalışanlarına yönelik tutumla ilgili değerlendirme yer aldı.

KAHRAMANLIK DESTANI YAZIYORLAR:

Lütfen sağlıkçıları eleştirmeyin. Bir savaş içindeyiz. Savaşta askerimizin motivasyonunu bozacak sözlerden, davranışlardan kaçınmalıyız. Onlar büyük bir kahramanlık destanı yazıyor.