İstanbul'da koronavirüs tablosu kırmızıdan bordoya dönüyor!

Türkiye'yi yeniden etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle önlemler ve kısıtlamalar peş peşe gelirken, salgının merkez üssü konumunda bulunan İstanbul'da harita tamamen kırmızıya döndü. Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasında tüm alanlar kırmızı oldu.

Kaynak: tv100.com

Dünya ile birlikte Türkiye'nin de yeniden yaşadığı koronavirüs salgını her geçen gün can almaya ve yayılmaya devam ediyor. Dünya genelinde salgının başladığı günden bu yana 1 milyon 358 bin insan hayatını kaybetti. Türkiye'de ise son 24 saatte 116, salgının başladığı ilk günden bu yana ise 11 bin 820 kişi hayatını kaybetti.

Sağlık Bakanlığı tarafından salgının başladığı ilk dönemlerde hayata geçirilen Hayat Eve Sığar uygulaması, koronavirüsün ne kadar hızlı yayıldığını anlık olarak gösteriyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıkladığı son bilgilere göre İstanbul salgında Türkiye'nin yüzde 40'ını oluşturuyor. Bu rakam her geçen saat artmaya devam ediyor.

İnsanları salgından korumak amacıyla yapılan HES uygulamasında riskli bölgeler kırmızı renge boyanarak tehlikenin farkına varılması amaçlanıyor. Geçtiğimiz iki aylık süreçte İstanbul'da çok sayıda yeşil alan bulunurken, son 1 ayda yaşanan hızlı artış ile birlikte tüm alanlar kırmızıya dönmüş durumda.

Avrupa Yakası

İstanbul'un özellikle gündüz nüfus yoğunluğun en yüksek olduğu ilçelerin yer aldığı Avrupa yakasında yeşil alan kalmadı. Bağcılar, Zeytinburnu, Fatih ilçelerinin tamamı kırmızıya döndü.