İstanbul Valiliği'nden kar yağışı çağrısı: "Kimse sokakta kalmasın!"

İstanbul Valiliği tarafından evsizlerin soğuk hava şartlarında zor durumda kalmamaları için "Kimse sokakta kalmasın" sloganıyla 3 yıl önce başlatılan çalışmalar devam ediyor. Vali Yardımcısı Abdurrahman İnan, konuyla ilgi önemli açıklamalarda bulundu.

İstanbul Valiliği: "Kimse sokakta kalmasın!"

Vali Yardımcısı Abdurrahman İnan, 3 yıl önce başlatılan "Kimse sokakta kalmasın" sloganıyla başlatılan çalışmalar ile ilgi açıklama yaptı. İnan, geçen yıl 65 otelde 2 bin 100 evsizin misafir edildiğini söyledi.

Fatih'te evsizlerin kaldığı otelde açıklama yapan İnan, 2021 yılıyla ilgili verileri açıkladı. İnan projeyle ilgili, "Valimizin koordinasyonunda, 2019 yılında başlattığımız bir proje. Kimse sokakta kalmasın diye adlandırdığımız bir proje. Sokakta kalan bi mekan vatandaşlarımızın, soğuk hava koşullarından etkilenmesini engellemek amacıyla yapılan bir projedir. 3 yıldır sürdürüyoruz.

Bir mekan vatandaşlarımızın soğuk hava koşullarından etkilenmesini engellemeyi arzuluyoruz. Sayın valimizin başkanlığında, İstanbul Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, kaymakamlarımız, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz, emniyetimiz ve ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarımız tarafından yürütülen bir proje" dedi.

"2021 yılında 2 bin 100 kişiyi misafir ettik"

2021 yılında yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren İnan, "2021 yılında pandeminin de etkisiyle bi mekan vatandaşımızın sokakta kalmasını engelledik. Bu anlamda ortalama 2 bin geceleme oldu günlük. 200 binin üzerinde toplam geceleme yapıldı. Bunları 65 tane anlaşmalı otelimizde hizmet verdik. Mümkün olduğu kadar bi mekan vatandaşımızın dışarıda kalmasını engelledik. Sayısal hedefimiz şudur, Asla sayısal bir sınır koymuyoruz. Hedefimiz bi mekan hiçbir vatandaşımızın sokakta kalmamasıdır" diye konuştu.

"Önceliğimiz kendi memleketlerinde yaşamalarını tercih ediyoruz"

İnan, öncelikli olarak bi mekan vatandaşların kendi memleketlerde yaşamalarını amaçladıklarını belirterek, "2022'de turizmin de canlanmasından dolayı, bi mekan vatandaşlarımızın öncelikle kendi memleketlerinde yaşamaları tabi ki ilk tercihimizdir. Bu amaçla teşvik edici şekilde bir süreç uyguluyoruz" açıklamasında bulundu.

"Vatandaşlarımızdan ihbar etmelerini istiyoruz"

Bi mekan kişilerin zor durumda kalmaması için vatandaşlardan ihbar beklediklerini söyleyen İnan, Emniyet ve jandarma ekipleriyle 112 Acil Çağrı Merkezi'nin aranması durumunda bi mekan vatandaşların mağduriyetlerinin İstanbul Valiliği tarafından giderileceğini söyledi.