İstanbul'a sıcaklık ve nem uyarısı!

İstanbul'da sıcaklığın önümüzdeki hafta 31 dereceye yükselmesi bekleniyor.

İstanbul'a sıcaklık ve nem uyarısı!


Nem oranları ise bugünlerde yüzde 52 ila 90 arasında değişiyor. Nem oranı geceleri yüzda 80-90'a kadar çıkmasına rağmen sıcaklıkların 25 dereceye kadar inmesi nedeni ile etkisini hissettirmiyor. 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Birinci Bölge Müdürlüğü'nden Prof. Dr. Hüseyin Toros, Türkiye'nin üç tarafının denizlerle çevrili olmasıyla birlikte mevsimsel sıcaklığın da etkisiyle atmosfere deniz yüzeylerinden bol miktarda nem karıştığını belirtti.

25 derecelik sıcaklıklarda denizden atmosfere nem taşındığnı anlatan Toros, Akdeniz'de deniz suyu sıcaklığının 30 dereceye yaklaştığını hatırlattı. Toros, rüzgarların nemi iç kesimlere ilettiğini söyledi. 

İstanbul'un 30 derecenin üzerine çıktığında nem artabilir

Prof. Dr. Hüseyin Toros, ülkenin güney kıyılarında toz taşınımının görüldüğünü, Antalya'dan Güneydoğu Anadolu'ya kadar uzanan taşınımın yaklaşık 2-3 gün süreceğini bildirdi.

İstanbul'da 30 derecenin üzerine çıkan sıcaklıklığın deniz etkisiyle birleştirdiğinde kentte yüksek nem ortaya çıktığını dile getiren Toros, cumartesi gecesi Balkanlar'dan gelen ve Karadeniz üzerinden geçen bir cephe sistemi bulunduğunu ifade etti.

Toros, "Soğuk cephe hareketinin sadece Karadeniz'de etkin olacağını söyleyebiliriz. Trabzon ve Rize'de serin ve yağışlı hava bekleniyor." değerlendirmesini yaptı.

İstanbul'un genişliği nedeniyle nem konusunda semtler arasında bile farklılıklar olabildiğine dikkati çeken Prof. Dr. Toros, İstanbul Havalimanı'nın da bulunduğu kesimde batı yönlü rüzgarların hakim olduğunu, denizden gelen nemde bir miktar artış yaşanabileceğini sözlerine ekledi.