İstanbul'da özel hastanede korkunç olay!.. 15 hastanın ameliyatında kullanılmış!

İstanbul'da özel bir hastanede ameliyatta kullanılan HIV’li hastanın tıbbi malzemesi, 15 hastanın ameliyatında kullanıldığı ortaya çıktı.

Google Haberlere Abone ol

Sabah'ın haberine göre İstanbul'da özel bir hastane ve doktorların adının karıştığı HIV'li tıbbi malzeme skandalı, gündeme bomba gibi düştü.

Ameliyat yapma yeterliliği ve Sağlık Bakanlığı izinlerine sahip olmayan hastanede, yapılan metabolik cerrahi ameliyatları sonrası yaşanan şüpheli ölümler hasta yakınlarının şikayeti üzerine İl Sağlık Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı ve İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nı harekete geçti. 

Hastane sahibi ve ameliyatları yapan Prof. Dr. A.Ç. ve bazı doktorlar hakkında soruşturma başlatıldı. Bir ameliyatta HIV'li hastada kullanılan tıbbi malzemeyi değiştirmesi gereken hastane yönetimi üç günde 15 hastayı aynı sıvıyla ameliyata aldı. Ameliyat edilen hastalar gizli protokolle karantina altına alındı.

Ameliyathanede görevli hemşire Y.K.'nin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptığı suç duyurusunda yer alan iddiaya göre Hastanede 27 Ağustos 2018'de yasal izinleri olmamasına rağmen metabolik cerrahi ameliyatı olan AIDS hastası Kemal A.'ya endoskopi yapıldı. Ameliyatta kullanılan endoskopik solüsyon ilacının, Kemal A., HIV virüsü taşıdığı için başka operasyonda kullanılmaması gerekiyordu. Ancak iddiaya göre hastane yönetimi maddi değeri 2 bin 500 TL civarındaki dezenfekte solisyonu değiştirmek yerine yaptığı ameliyatlarda aynı sıvıyı kullandı.

Üç günde 2'si yabancı uyruklu 15 hastanın ameliyatında bu sıvının kullanıldığı iddia edildi. HIV bulaşma şüphesiyle Ü.B., F.A., S.S., R.C., N.S., H.K., F.K., A.O., D.A., A.K., B.B.Ç., A.İ.,S.Y., S.O., S.N.F. isimli hastalar gizli protokolle karantina altına alındı. 

HIV'li hastanın ameliyatı öncesi görevli hemşirelerin kullanılacak solüsyonlarla ilgili hastane yetkililerini uyardığı ancak hastane sahibinin kullanılan solüsyonun pahalı olduğu gerekçesiyle değiştirilmeden kullanılmasını söylediği iddia edildi. İhbar, bulaşma riski bulunan hastaların karantina altına alınmasını sağladı. Bakanlık soruşturma başlattı.

Hastane sahibinin açıklaması

Konu hakkında açıklamalarda bulunan hastane sahibi Prof. Dr. Alper Çelik, “Ben bu ülkenin yetiştirdiği bir profesörüm ve bu ülkenin kıt imkanlarıyla yurt dışında okuttuğu bir insanım. Bir sene Japonya’da eğitim aldım, Brezilya’da İtalya’da Almanya’da eğitimler aldım. İspanya’da ve Frankfurt’ta ameliyatlar yaptım. Dünyanın dört bir ülkesinde ameliyat yaptım ve 12 yılda ülkemizde 6 binden fazla şeker hastasını ameliyat ettim, bunu binde birlik bir komplikasyon oranıyla gerçekleştirdim. Şu an üzerimize atfedilen bu suçlama gerçek değildir. Bizler hiçbir zaman hastalarımıza kasten ve bilerek zarar vermeyiz. Bu iddia gerçeği yansıtmamaktadır. Bu iddia işine son verilmiş bir sağlık çalışanının hezeyanlarından ibarettir. Kuruma zarar verme maksadıyla yapılmıştır ve bizim hastanemizde hiçbir HIV hastası ameliyat edilmemiştir. İddialar yalandır ve savcılığa aksettirilmiştir. Hukuki süreç de devam etmektedir. Bu iddiaların arkasında kimlerin olduğunun araştırılması gerekiyor” diye konuştu.

Çelik, “Ülkemizde uluslararası sağlık turizminde önemli bir yer alabilecek böylesine bir hastanenin açılması neden engelliyor? Şeker hastalarının sürekli ilaç kullanmasını kimler istiyor, asıl bunlar araştırılmalı. Yalan haberlerle bizi yıpratmaya çalışıyorlar. Bu hastane 12 yataklı bir hastaneydi ve şu anda 75 yatağa çıkartıyoruz. İnşaat ve tadilat varken içeriye hasta almıyoruz. Yakın zamanda açılışı yapacağız. İnşaat sebebiyle faaliyetlerimizi durduk. Bizim hastalarımız bizi tanıyorlar, nasıl çalıştığımızı da biliyorlar. Hiç kimse endişe etmesin herkes gönlünü ferah tutsun” şeklinde konuştu.

Hastanenin projesinden sorumlu olan mimar Hüseyin Demir ise, “Hastanenin kapalı oluşunun sebebi tamamen hastanenin büyümesiyle ilgilidir. Ben kendim yüksek mimarım ve projelerin tamamını ben yapıyorum, evrakların tamamını takip ediyorum, hastaneyi daha güzel ve daha faal bir şekle getirmek için çalışma yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Hastaneyi eski çalışanı olan servis sorumlusu bir hemşirenin şikayet ettiği ortaya çıktı. Hemşire Y.K., İstanbul Valiliği’ne verdiği dilekçede, Özel Etiler Hastanesi’nde 2018 yılında başhemşire yardımcısı ve servis sorumlusu olarak göreve başladığını belirterek, “Özel Etiler Hastanesi’nin faaliyet belgesinde plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahisi branşlarına izin verilmesine rağmen Prof Dr. Alper Çelik ve ekibi yasadışı ve kaçak olarak ‘Endoskopi-Mide-Bağırsak-Obezite cerrahisi’ ameliyatları yapılmaktadır. HIV hastası K.A.’ya kullanılan Endoskopi solüsyon ilacı değiştirilmeden isimleri dilekçe ekinde yazılı olan 15 hastaya daha kullanılmak suretiyle bilinçli bir şekilde HIV hastalığı açısından riske edilmiştir. Yabancı hastalar için Dışişleri Bakanlığı’nın bilgilendirilmesi, Kamu sağlığı açısından da konunun araştırılarak sorumlular hakkında gereğinin yapılmasını arz ederim” ifadelerini kullandı.