İşte 2020 yılının en güçlü pasaportları… Bakın Türkiye kaçıncı sırada!

Nomad Capitalist isimli şirket 2020 yılında dünyanın en güçlü pasaportlarını araştırdı. İşte listede ilk 10'da olan pasaportlar....

Nomad Capitalist'in yaptığı araştırma, ülkelerin belirli durumlarına göre puanlanıyor. Bir ülkenin pasaportuyla vizesiz seyahat yapılan ülke sayısı, bu puanlamanın yüzde 50'sini oluşturuyor. Diğer kriterler de eklenince o ülkenin nihai puanı ortaya çıkıyor. İşte 2020'de dünyanın en güçlü pasaportları...

10- MALTA

Akdeniz’ in ortasında doğu-batı yönündeki geçiş noktasını koruyan özel konumu, dünyanın en korunaklı doğal limanlarına sahip oluşu ve yıl boyunca ılıman iklimi ile tarih öncesi çağlardan beri çeşitli kültürlere ev sahipliği yapmış olan Malta büyük bir tarihi zenginliğe sahip.

Son zamanlarda Games of Thrones dizisiyle ünlenen ve oldukça fazla turist çeken Malta adasına ayak bastığınız an sıcacık atmosferiyle adadaki huzuru hemen hissedeceksiniz ve sanki burada yıllardır yaşıyormuşcasına adaya hemen ısınacaksınız.

Malta listede 10’uncu sırada yer alıyor. Vizesiz gidilebilen ülke sayısı 184. Aldığı puan ise 112.

9- ÇEKYA

Listede dokuzuncu sırada Çekya yer alıyor. Aldığı puan Malta ile aynı 112. Vizesiz gidilebilen ülke sayısı 184.

8- SİNGAPUR

Hint Okyanusu'nda bulunan Singapur, pek çok adacıkla çevrili bir ülke. Dünyanın en fazla ziyaret edilen yerlerinden biri olan bu ada ülkesi, bir şehir devleti olması ve kendine özgü şehircilik anlayışı ile dikkat çekiyor.

Listede sekizinci sırada yer alıyor. Aldığı puan 112. Vizesiz gidilebilen ülke sayısı 190.