İYİ Parti’den istifa etmişti! Yavuz Ağıralioğlu'dan yeni parti açıklaması

Geçtiğimiz Mart ayında İYİ Parti'den istifa eden Yavuz Ağıralioğlu, katıldığı bir programda yeni parti kurma sinyali vererek "Yeni nesil tertemiz bir siyasal dil alanı var. Gerekirse parti kuracağız." açıklamasını yaptı.

İYİ Parti’den istifa etmişti! Yavuz Ağıralioğlu'dan yeni parti açıklaması

Altılı masadaki aday belirleme süreci ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığına "Kemal Bey'in adaylığını dayatmasına itiraz ediyorum. Akşener masada dayatmayla karşı karşıya kaldı. Bize pusu kurulmasından rahatsızız. Sırf kaybetme endişesi duyuluyor diye bize küfür edilmesinden rahatsızız" sözleriyle karşı çıkan İyi Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu 28 Mart'ta partisinden istifa etmişti. 

"GEREKİRSE PARTİ KURACAĞIZ"
Ağıralioğlu katıldığı bir televizyon programında AK Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 20 yılından çıkarttıkları ve öğrendikleri ışığında parti kuracağının sinyallerini veren Ağıralioğlu, "Ben yeni nesil seçmenin şu gün hele hele bu kadar değişim umuduyla iktidara uğradığı bir yerde şöyle bir şey yapacağına inanıyorum. 'Sizin bize sunduğunuz hiçbir şeye inanmıyoruz artık. Biz artık kimi seçeceğimize, bize ne vaat ettiklerine, yapabilmek kapasitesine ve kalbine bakacağız.' Yeni nesil siyaset dediğim şey o benim. Yeni nesil tertemiz bir siyasal dil alanı var. Gerekirse parti kuracağız. Ben şöyle bakıyorum arkadaşlarımla parti kurmayacağım ben. Arkadaşlarımla da parti kuracağım ama bizim parti dediğimiz şey memlekette işini en iyi yapanların bizim de kendilerinden hissettiğimiz bir siyasal iklim. Şöyle bir şöhrete ihtiyacı var memlekette yeni siyasi iklimin. Bunlar birileriyle oturuyor, birileriyle beraberlerse bunlar memleketin en iyileridir. En ülkücüleri, solcuları, Alevileri, dindarlar değildir belki ama kesinlikle en iyileridir. Bu arada laik, dindar, ülkücü, alevi de olabilirler her şeyi olabilirler. Vatanlarına, milletlerine aidiyetleri varsa bayraklarını bayrak, vatanlarını vatan, devletlerini devleti biliyorlarsa inançlarının, mezheplerinin, meşreplerinin değil; eğitimlerinin, liyakatlerinin önemli olduğu, hak edenin hak ettiğini bulabildiği, iyiliğin, yetişkinliğin, donanımlı olmanın yegane kriteri olabildiği bir siyasal iklimi canlandırmaya çalışacağız. Bunu nereden öğrendik, Tayyip Bey'den, 20 yılından, AK Parti'nin 20 yılından öğrendik." dedi.

"PARTİNİN KURULUŞU BİR İHTİYAÇTAN DOĞMALI"
Erdoğan'ın AK Parti'nin kuruluşundaki bir sözü hatırlatan Ağıralioğlu, "AK Parti'nin kuruluşunda güzel bir şey söylemişti Tayyip Bey, 'Partiyi millet kurdu biz üstüne tabela astık' dedi Tayyip Bey. Parti böyle kurulur. Partinin kuruluşu bir ihtiyaçtan doğmalı. O ihtiyaç siyasi olarak ete kemiğe bürünmelidir. O zamanlamayı o toplumsal hissiyatla buluşturduğunuz an gerisi sadece tabelayı milletin kalbine asmaktan ibarettir. O zamanı kolluyoruz." şeklinde konuştu.

"İSTİFA SORUMLULUĞUNU TAŞIMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM"
Akşener ve Kılıçdaroğlu'yla ilgili Ağıralioğlu "Bu kadar büyük bir değişim umudunun bu seçim sonuçlarıyla istifa sorumluluğunu taşıması gerektiğini düşünüyorum. Meral Akşener'in istifa etmesini söylememin nedeni kazanamayacaklarını bildiği ve masadan kalktığı halde Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığını kabul etmesi. Hanımefendi bu mevzuda benim siyasi koordinatlarımı çizdiğim her şeyin arkasında aslında aynı hassasiyetlerle defalarca konuştu. Masadan kalktınız oturmayacaksınız." diye konuştu.