Japonya'nın en büyük bankalarından Mizuho hakkında önemli karar!

Japonya'nın en büyük üç bankasından biri olan Mizuho bu yıl 7 kez sistem arızası yaşadı. Çalışanların maaşlarında kesinti yaşanması, Atm'lerin yüzde 80'inin devre dışı kalması gibi sorunlar ortaya çıktı. Arıza problemi sonrası Mizuho'ya 'iş geliştirme emri' verildi.

Mizuho bankasına 'iş geliştirme' emri verildi!

Japonya'da bankacılık sektörünün denetlenmesinden sorumlu hükümete bağlı Finansal Hizmetler Ajansı (FSA), sistem arızaları yaşayan Mizuho'ya yönelik kararını açıkladı. FSA, Mizuho'ya yönelik, sistem bakımlarının güvenliğine dair planlarını kapsayan iş geliştirme emri çıkardı. Bu kapsamda banka, iş geliştirme planlarına yönelik ajans tarafından bir süre denetlenecek.

Mizuho: Bu emri ciddiye alıyoruz

Mizuho'dan konuya ilişkin yazılı açıklamada, "Bu emri ciddiye alıyoruz. Dirençli sistem faaliyetlerine büyük önem vererek güvenli sistem yükseltmelere yönelik tüm önlemleri alıyoruz." denildi.

1 yılda 7 arıza 

Japonya'nın en büyük üç bankası arasında gösterilen Mizuho, bu yıl 7 kez sistem arızası yaşadı. İlki Şubat 2021'de yaşanan arızada ülke geneli Atm'lerinin yüzde 80'i devre dışı kalmış ve 5 binden fazla banka kartı ATM'lerde sıkışmıştı. Eylül başındaki son arızada ise yaklaşık 100 ATM cihazı arıza yaşamıştı.Sistem arızaları sonrası Mizuho Üst Yöneticisi (CEO) Sakai Tatsufumi dahil 10 yönetici, 4 ay boyunca yüzde 10 ila 50 arasında maaş kesintisi yaşamıştı.