Detaylar belli oldu! Kademeli prim gün şartı ve EYT

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) teklifinde kademeli prim şartı merak edildi. Borçlanma ile prim günlerini 5 bin güne tamamlayan vatandaşlar için emeklilik süresinin uzaması söz konusu. Peki, EYT’de kademeli prim gün şartı nedir? İşte bilinmesi gerekenler…

Detaylar belli oldu! Kademeli prim gün şartı ve EYT

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) teklifinde kademeli prim şartının gelmesi ile 5 bin günlük sabit rakam yerine, 5 bin ila 5975 gün arası kademeli olmasının 1 milyon kişiyi etkileyebileceği, bu kişilerin 3 yıla kadar gecikmeli emekli olabileceği belirtiliyor.

Borçlanarak emekli olmaya çalışan bu kişiler 2 yıl 7 ay ila 3 yıl gecikmeli emekli olabilecek.

Cumhur İttifakı ortağı partilerin milletvekillerinin imzasıyla TBMM’ye sunulan teklifle, 9 Eylül 1999 öncesi sigortalı olanlar için emeklilik yaşı şartı kaldırılırken, hizmet süresi kadınlarda 20 erkeklerde 25 yıl olarak öngörülüyor.

Buna göre, hizmet süresi şartını tamamlayanlardan, ilk sigortalılık girişi Kasım 1980’e kadar olan erkekler 5 bin prim günüyle emekli olurken, kadınlar da Mayıs 1985 öncesi için aynı primle emekli olabilecek. Bu iki noktadan sonra ise prim sayıları artacak.

İşe giriş tarihine göre prim gün şartları 5 bin 75, 5 bin 300, 5 bin 525, gibi rakamlara çıkacak. Son olarak, Kasım 1998 ile EYT’yi doğuran 8 Eylül 1999 tarihli yasa arasında işe girişi olan erkekler için 5 bin 975, Mayıs 1999 ile Eylül 1999 arası işe giren kadınlarda prim şartı 5 bin 975’e ulaşacak. Bağ-Kur ve Emekli Sandığı kapsamındaki kadınlar 7 bin 200, erkekler ise 9 bin prim günüyle yasadan yararlanabilecek.

BAKAN BİLGİN’DEN AÇIKLAMA

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in daha önce yaptığı açıklamada, “EYT’de 1999 öncesi ve 5000 prim gün şartını değiştirmiyoruz” dediğine dikkat çeken EYT’liler, teklifin mevcut haliyle kaç prim gününe ihtiyaç duyduklarını bilmediklerini dile getirerek, teklifin TBMM sürecinde değişiklik yapılması gerektiğini ifade ediyorlar.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi, yarın Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülecek. AK Partili komisyon üyelerine yapılan bilgilendirmede, EYT’den hemen emekli olabilecek 1.7 milyon işçi, 89 bin esnaf ve 496 bin memur olmak üzere 2.2 milyon kişinin yer aldığı; 3.5 milyon işçi, 619 bin bağımsız çalışan ve 669 bin devlet memuru olmak üzere emeklilik yaşı için bekleyen ve ilerleyen yıllarda bekleyecek kişi sayısının ise 4.8 milyon olduğu belirtildi. Bilgilendirmede şu başlıklar da yer aldı:

- 9 Eylül 1999 sonrası sigortalılığı başlamalarına rağmen sigortalılık başlangıç tarihini geriye götürmeye imkân tanıyan ilgili mevzuat hükümlerine göre yapılan borçlanmalar ile sigortalılık başlangıç tarihi 8 Eylül 1999 (dahil) öncesi olacak şekilde geriye götürülenler de düzenlemeden yararlanacak.

- Uzun vadeli sigorta kolları kapsamına giren sigortalıları istihdam eden özel sektör işverenlerine 1 Ekim 2008’den itibaren malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası işveren hissesinden 5 puanlık indirim uygulanacak. İşverenler, mevcut uygulamada sosyal güvenlik destek primine tabi çalışanları için bu indirimden yararlanamayacak. 8 Eylül 1999 (dahil) öncesi sigortalı sayılanlardan düzenlemenin yürürlük tarihinden sonra ilk defa emekli ve yaşlılık aylığı bağlanması için talepte bulunarak aylık bağlananlar ise aynı işyerinde SGDP’ye tabi çalışmaya devam ederse bu sigortalılardan dolayı SGDP indiriminden faydalanacak.

MUHALEFETLE PAYLAŞILACAK

Düzenlemenin bugün muhalefet vekillerine bilgilendirmesinin yapılması; ardından yarın Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmesi planlanıyor.