Boşuna uğraşmayın, kazanamazsınız

İsveçli bilim insanları, bir kadınla bir erkek tartıştığında neden hep kadınların kazandığını bilimsel olarak açıkladı. Sonuçlar, bu konuda ümidi olan erkekleri çok üzecek türden. Baştan belirtelim, boşuna uğraşmayın, kazanamazsınız.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: TV100.COM

Yıllardır süre gelen tartışmalar bitmedi, bitmeyecek. Kadınlarla erkekler doğanın kanunu gereği sürekli tartışıyor ve bu tartışmalardan büyük çoğunlukla kadınlar galip ayrılıyor. Bu konu hakkında çalışma yapan İsveç'te bulunana Karolinska Enstitüsü, kadınların eylemsel bellek olarak erkeklerden daha gelişmiş olduğu için avantajlı olduğunu ortaya koydu.

"Sen zaten şöyle yapmıştın..."

Bu durumun yaşananları anımsamak konusunda kadınları üstün kıldığının altının çizildiği araştırmada, bir tartışma esnasında erkeklerin sıkça duyduğu, "Sen zaten 18 yıl 8 ay 2 hafta 5 gün önce şöyle demiştin" gibisinden sözlerin bundan kaynaklandığı vurgulandı. Kadın, geçmişten örneklemelerde bunu sunduğu zaman erkeğe bariz bir üstünlük kuruyor.

Kazanmak isteyen uykusuz zamanı seçsin

"Erkeklerin hiç mi kazanma şansı yok?" derseniz, elbette var. Bunun için eylemsel belleğin en zayıf olduğu dönemleri seçebilirsiniz. Uykusuzluk ve depresyon eylemsel belleği zayıflatıyor. Bu anlarda gireceğiniz tartışmalardan galip çıkma ihtimaliniz var ancak siz yine de tartışma yoluna gitmeyi tercih etmeyin.

Kadın, her konuda üstün

Aynı zamanda yapılan araştırmalar, kadınların koku gibi duyusal verileri ve insan yüzlerini anımsamak konusunda daha başarılı olduğunu gösteriyor.

İsveç’te yer alan Karolinska Enstitüsü'nden baş araştırmacı Martin Asperholm, “Araştırma sonuçlarına göre kadınların eylemsel bellek konusunda bir nebze de olsa avantajlı olduğu görülüyor. Ancak bu avantaj, hatırlanması gereken verinin içeriğine göre değişiklik gösterebiliyor” açıklamasını yaptı.

Araştırmacılar, bu sonuçlara 1973 ila 2013 yılları arasında 1.2 milyon katılımcı üzerinde yaptıkları 617 çalışma neticesinde erişti. Ancak araştırmacılara göre pek çok farklı bellek türü bulunuyor ve bunların kimilerinde de erkeklerin üstünlüğü söz konusu.

Örneğin erkekler, park ettikleri arabanın yerini bulmak konusunda kadınlara nazaran daha başarılılar. Bunun sebebi ise uzay algılarının daha gelişmiş olması.

Araştırmacılar erkek ve kadınlar arasındaki bu bilişsel farklılıklar oldukça sınırlı olduğunu düşünüyor olsa da, cinsiyet ve hafıza arasındaki ilişkiye dair daha kapsamlı araştırmalar yürütmeyi planlıyorlar.