Vaka sayısı 10 günde 6 kat arttı!

Dünya ile birlikte Türkiye'yi etkisi altına alan korona virüs salgını yayılmaya devam ediyor. Alınan önlemlere uyulmadığı anda rakamlar bir anda fırlıyor. Bunun son örneği Kars'ta görüldü. Kentte 10 gün içinde vaka sayısı 6 kat arttı.

Google Haberlere Abone ol

Kars Valisi Türker Öksüz, İl Pandemi Kurulu Toplantısı'nda kentteki korona virüs vaka sayısının 10 gün önce 30 olduğunu, alınan önlemlere uyulmaması nedeniyle büyük bir artış göstererek 176'ya yükseldiğini açıkladı. Bu rakam yaklaşık 6 kat artışa denk geliyor. Kars'ta 2 bin 145 kişi (Kovid-19) testi yapılırken, korona virüsten 7 kişi hayatını kaybetti.

Kars’ta korona virüs vaka sayısında artışa kentte yapılan bir nişan merasimi neden oldu. Korona virüs şüphesiyle hastanelere sevk edilenlerden 56'sı evlerinde, 53'ü ise karantina yurdunda gözetim altında tutuluyor. Kentte özellikle bazı vatandaşların maske kullanmaması ise dikkat çekiyor.

Kars Valisi Türker Öksüz’ün İl Pandemi Kurul Toplantısı’nda son 10 günde vaka sayısında artış olduğunu belirtmesi üzerine cadde ve sokaklarda tedbirler artırıldı. Polis ekipleri sürekli vatandaşları sosyal mesafeye uymaları konusunda uyarıyor.

Kentte korona virüs vakalarında artışın en önemli etkeni vatandaşların kurallara uymamasına bağlandı. Hiçbir işi olmadığı halde dolaşmak için cadde ve sokaklara çoğunluğu maskesiz olarak çıkan vatandaşlar vaka sayısının artmasına adeta davetiye çıkarıyor.

Özellikle Faikbey Caddesi ile Kazım Karabekir Paşa Caddesi’nde güvenlik önlemlerinin yoğun olduğunu gören vatandaşlar ara cadde ve sokaklara yoğun bir şekilde çıkıyor. Yoğunluğun yaşandığı arka caddeler de korona virüs tedbirlerine uyumaması da vaka sayının artmasına neden oluyor.