Keçiboynuzu nedir, ne işe yarar? Keçiboynuzu nasıl yenir? Keçiboynuzu nerede yetişir?

Son dönemlerde adını sıkça duyduğumuz bir bitki türü olan ve ismi de kulağa oldukça ilginç gelen keçiboynuzu nedir, ne işe yarar? Kulaktan kulağa duyulan keçiboynuzu nasıl yenir? Bunun yanı sıra bu bitkinin nerede yetiştiği de akıllarda soru işareti. Peki, Keçiboynuzu nerede yetişir?

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: tv100.com

Her derde deva bitki olarak bilinen ve hasta insanların çok sık tükettiği bu yiyecek uzun zamandan beri birçok kişi tarafından tüketilse de hala gizemini koruyor. Birçok kişi bu bitkinin adını duysa da hala 'Keçiboynuzu nedir, ne işe yarar?' gibi aramalar yapan var. Bunun yanı sıra bu besinin nasıl tüketildiği de aklıllarda soru işareti. 'Keçiboynuzu nasıl yenir?' sorusu gündemde yerini korumakta. Öyleyse her derdin şifası olan Keçiboynuzu nerede yetişir?Gelin birlikte bakalım...

Keçiboynuzu nedir, ne işe yarar?

Yüksek besin değerine sahip olan bu bitki, baklagiller familyasının en gözde üyelerindendir. Şifa deposu olan keçiboynuzu, yüksek düzeyde antioksidan maddeler içerdiğinden, bağışıklık sisteminin güçlendiririr.

Keçiboynuzu, Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz havzasında yetişir. 6-10 metre boyunda ve kışın yapralarını dökmeyen bir ağaç ve onun meyvesidir. Az kalorili, vitamin, yüksek proteinli, demir, kalsiyum,potasyum ve magnezyum zenginidir.

Keçiboynuzunun hafif yay biçiminde bir şekli vardır ve üzerinde çekirdeklerinin bulunduğu hafif şişkinliklere sahiptir. Halk dilinde bir diğer adı harnup, bilimsel adı ise Ceratonia siliqua'dır. Yaprakları ovaldir, kenarları düzdür. Açık yeşil renkte, ortada ana damar ve ondan sağlı solu ayrılan yan damarları vardır. 

Oldukça faydalı bir bitki olan keçiboynuzunu tercih etmeyenler de vardır. Çünkü rahatsız edici bir kokusu vardır. Fakat yine de pek çok kişinin tükettiği bir bitkidir. Yaprakları 4-5 cm büyüklüğünde, alt yüzeyi kırmızımsı esmer renkte, parlak ve çok kısa saplı olan keçiboynuzu, yetişirken yeşildir fakat olgunlaşırken kahverengiye döner.

Meyvesi; 10-20 santimetre boyunda, etli, yassı, koyu renklidir ve açılamaz. Keçiboynuzunun çiçekleri ise yeşilimtıraktır. Keçiboynuzunun baklaları yenir ve Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü alanlarda yetişir. Türkiye’de Mersin, Antalya ve Muğla’nın farklı ilçelerinde yetişir.

Faydaları ise şu şekildedir:

-Doğal bir antioksidan kaynağıdır. Böylece vücut direncini artırır ve vücudu hastalıklardan korur. Özellikle bronşit ve astım hastalıklarına karşı çok etkilidir.

-Kalsiyum, potasyum, magnezyum, sodyum ve demir mineralleri açısından oldukça zengindir.

-Kan yapıcı etkisiyle bilinir bundan dolayı kansızlık tedavisinde kullanılır.

-Akciğer ödemine karşı büyük destek sağlar.

-Zengin mineral ve vitamin içerdiğinden dolayı enfeksiyonlara karşı korur ve onları iyileştirir.

-Doğal bir antibiyotiktir.

-Kış hastalıklarına karşı korur.

-Balgam sökücüdür ve astıma karşı oldukça güçlü bir tedavi edici gücü vardır. 

-Lifli yapısı kalp ve damar sağlığı için çok faydaldır. Kolesterol seviyelerini düşürür. Felç, tansiyon, damar tıkanıklığı gibi hastalıkları önler.

-Kalp ve damar sağlığı için faydalıdır.

-Sindirim sistemini kuvvetlendirir. Bağırsak hastalıkları ve gastritte öne çıkar.

-Akciğer kanserine karşı önler.

-Yediğimiz zaman şekerli bir tat aldığımız keçiboynuzunun şeker oranı aslında düşüktür. Bu özelliği ile kan şekerinin yükselmesini önler. Diyabet hastaları için çok yararlıdır.

-Lifli yapısıyla tokluk hissi verir ve kilo vermeyi kolaylaştırır.

-Kanı temizler. Damar tıkanıklıklarını giderir.

-Kabızlık ve ishal rahatsızlıklarına karşı iyi gelir.

-Hareketli sperm sayısını artırır.

-Bağırsak hareketlerini dengeler ve sindirime yardımcı olur.

-Astım atakları ve bronşit hastalıklarına iyi gelir.

-Kalp sağlığına iyi geldiğinden kap krizine karşı korur.

-Prostat büyümesi şikayeti olanlar için oldukça yararlıdır.

-Kalsiyum oranı oldukça yüksektir. Böylece kemik güçlenmesine ve kemik erimesinin önlenmesine yardımcı olur.

-Bağırsak paraziti, bağırsak kurdu gibi rahatsızlıkların tedavisinde etkilidir.

-Nefes darlığı ve astıma karşı kuvvetlidir.

-Enerji verir, zinde tutar.

-Dişleri ve diş etlerini korur.

-Cinsel gücü de arttırır.

-Yaraların hızlıca iyileştirir.

-Rahim ağzı kanserine neden olan hücreleri engeller.

-Vücuttan ağır metallerin ve radyasyonun atar.

-Midedeki şişkinliği giderir.

-Anemi tedavisinde etkilidir. Keçiboynuzu pekmezi anemide faydalıdır.

-Kansızlığa iyi gelir.

-Kakaoya oranla 2 kat kalsiyum içerir. Çikolata yerine tüketilebilir.

Keçiboynuzu nasıl yenir?

Keçiboynuzu pekmezi yapılır ya da özü yenir. Ayrıca unu da yapılabilir. Ara öğünlerde yiyebileceğiniz bir toz hale getirip un yerine kullanabilirsiniz. Unu ile kekler, hamur işleri yapabilirsiniz. Bu un gluten içermez. Yani gayet sağlıklıdır. Keçiboynuzu pekmezini de evde kolayca yapıp tüketebilirsiniz. 

Keçiboynuzu nerede yetişir?

Keçiboynuzunun ana vatanı doğu Akdeniz ülkeleridir. Buradan önce Hindistan, Avusturalya,  Brezilya, ABD, Arjantin, doğu ve güney Afrika ülkelerinde yetiştirilmeye başlanmıştır. Türkiye’nin ise Ege ve Akdeniz bölgesinin sahil şeridinde yabani olarak yetişir.

Keçiboynuzu kaç kaloridir?

100 gramında 229 kalori vardır. Kaloris yükske olduğu için dikkatli bir şekilde tüketilmesi gerekir. 54,6 gram karbonhidrat içerir. Magnezyum, fosfor ve çinko mineralleriyle birlikte A, B, D ve E vitaminlerini içerir.

Keçiboynuzu zararları nelerdir?

Öyle büyük bir zaraı olmamakla birlikte sadece aşırı tüketim halinde fazla kilo yapabilir. Besin değerleri çok yüksektir. Bu yüzden; aşırı miktarda tüketilmesi hamilelik ve emzirme dönemindeki kadınlar,diyabet sorunu yaşayanlar başta olmak üzere kimseye önerilmiyor.