Kemal Kılıçdaroğlu'nun taktığı bilekliğin sırrı ne? Herkes merak ediyordu: Anlamı ortaya çıktı!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından paylaştığı videoda, koluna taktığı marteniçka bilekliği izleyenlerin dikkatini çekti.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun taktığı bilekliğin sırrı ne? Herkes merak ediyordu: Anlamı ortaya çıktı!

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı ve Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu "Saat 22.00'de burada buluşalım" diyerek duyurduğu videoyu yayınladı. Kılıçdaroğlu yayınladığı videoya "Birleşeceğiz ve kazanacağız. Ama kime karşı?" notunu düştü.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun taktığı bilekliğin sırrı ne? Herkes merak ediyordu: Anlamı ortaya çıktı! - Resim : 1

Öte yandan Kılıçdaroğlu'nun bir Balkan geleneği olan marteniçka bilekliğini takması dikkat çekti. Marteniçkalar ilkbahar gelmeden takılır bahar geldiğinde dilek dilenerek ağaçlara asılır. 

Kemal Kılıçdaroğlu'nun taktığı bilekliğin sırrı ne? Herkes merak ediyordu: Anlamı ortaya çıktı! - Resim : 2

Geçtiğimiz yıllarda da marteniçka bilekliği takan Kılıçdaroğlu "Kırklareli'ye gittim. Bu bileklik Balkan geleneği.  Dilek tutulup bileklik takılıyormuş. Leylek görüldükten sonra çıkarılıyor. Daha henüz leyleği görmedim. İzmir'e gittim leylek var mı diye göremedim. Aydın'da göremedim. Bugün Hatay'da göremedik. Bakalım yarın Antalya'da görürsek çıkaracağız bilekliği. Dileğimiz inşallah yerine gelir." ifadelerini kullanmıştı. 

 

MARTENİÇKA NEDİR?
Marteniçka, Martipi ya da Martenitsa, Balkan ve Trakya coğrafyasında 1 Mart'tan itibaren Mart ayı boyunca bileklere takılan bilekliklere ve süslemelere verilen isimdir. Eski bir Bulgar geleneği olarak bilinse de Marteniçka, tüm Balkan coğrafyasında bilinen hatta Türkiye'de de Balkan göçmenleri sebebiyle her sene kutlanan bir bahar ritüelidir. Doğa takvimine göre Şubat ayının sonunda leyleklerin göç için yola çıktığı biliniyor. Leyleklerin göç için yola çıkması baharın gelişinin bi göstergesi kabul ediliyor. Mart ayında kırmızı ve beyaz iplerle hazırlanmış bu bileklikler ve süsler iyilik, sağlık, bereket dilekleriyle bileklere bağlanıyor ve Mart ayı boyunca bileklerde kalıyor.  Mart ayında senenin ilk leyleği görüldüğü zaman bileklerden çıkarılıp meyve veren bir ağaca bağlanıyor. Mart ayında leylek görülürse marteniçka takılırken dilenen dileklerin gerçekleşeceğine inanılıyor.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun taktığı bilekliğin sırrı ne? Herkes merak ediyordu: Anlamı ortaya çıktı! - Resim : 4

MARTENİÇKA HİKAYESİ NEDİR?
Bulgaristan folkloründe Marteniçkaya dair çeşitli efsaneler anlatılır. Bunlardan biri de Baba Marta'dır. Bulgarlar 1 Mart'tan itibaren Baba Marta (Marta Nine) günlerinin başladığına inanırlar. Baba Marta - Marta Nine, günümüze kadar korunmuş en saygın geleneklerden biridir. Bu takılar, meyve ağaçlarına, evlere, ev hayvanlarına da takılırlar. Bu şekilde yeni başlayan tarım yılının da bereketli ve verimli olması için dilekler tutulur. İlk martenitsalar, başka takı ve detaylar kullanmadan, sadece kırmızı beyaz ipliklerden yapılırmış ve nazardan korunmak için insanlara ve hayvanlara takılırmış.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun taktığı bilekliğin sırrı ne? Herkes merak ediyordu: Anlamı ortaya çıktı! - Resim : 5

Bazı bölgelerde bu bükülmüş kırmızı-beyaz sicime altın veya gümüş para bağlanırmış, bu da hastalıklardan korunmak için bir simge olarak kullanılırmış. Otantik bir sanat niteliğinde olan halkın güzellik ve estetik duygusu daha geç dönemlerde martenitsalarda da kendini gösterir. Önceleri kırmızı-beyaz yünden yapılan martenitsalara, püskül, top, insan gibi değişik şekiller verilir. Martenitsaların gelmiş geçmiş tarihinde en önemli yere sahip olan şekiller ise; "Pijo ve Penda" adıyla bilinen kırmızı ve beyaz ipten yapılmış kuklalardır. Martenitsalarda kullanılan beyaz renk uzun ömrü, kırmızı renk ise sağlık ve gücü temsil eder.