Kimi iskemlesini iş yerinin önüne çekti, kimi basamaklara oturdu! Aksaray’da 09:20’de herkes kitap okudu!

Aksaray’da kitap okuma etkinliği düzenlendi. Aksaray Valiliği himayesinde Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen ‘Aksaray Okuyor’ projesi kapsamında; resmi özel tüm okullarda 2. Ders saatinin son 20 dakikasında eş zamanlı kitap okuma etkinliği düzenlendi.

Kimi iskemlesini iş yerinin önüne çekti, kimi basamaklara oturdu! Aksaray’da 09:20’de herkes kitap okudu!

Vali Hamza Aydoğdu öğrenci ve öğretmenlerle, esnaflar işyerlerinin önünde kitap okudu. Kitap okuma alışkanlığının arttırılmasına yönelik düzenlenen etkinlik öncesinde kent merkezindeki esnafları ziyaret eden Vali Hamza Aydoğdu; kitap hediye ettiği esnaflardan yürütülen projeye 20 dakika boyunca kitap okuyarak destek olmalarını istedi. Vali Aydoğdu etkinlik kapsamında Şehit Ali Er Anadolu Lisesinde öğrenci ve öğretmenlerle kitap okurken kitap hediye ettiği Eski Sanayi Caddesi esnafları 09:20’de eş zamanlı olarak düzenlenen etkinliğe katılarak işyerlerinin önünde 20 dakika boyunca kitap okudu. Çevik Kuvvet Şubesine bağlı ekiplerde görev yaptıkları kent merkezinde hep birlikte kitap okuyarak etkinliğe destek verdi.

Kimi iskemlesini iş yerinin önüne çekti, kimi basamaklara oturdu! Aksaray’da 09:20’de herkes kitap okudu! - Resim : 1

'Bu nedenle böyle anlamlı bir projeye bizde destek olmak istedik’

Vatandaşların şaşkın bakışları arasında kitap okuma etkinliğine katılan esnaflar Vali Hamza Aydoğdu’nun çağrısı üzerine bu anlamlı etkinliğe katıldıklarını söylediler. Okumanın önemine vurgu yapan esnaflar; “Valimiz bizleri ziyaret ederek yürütülen Aksaray Okuyor projesi hakkında bilgi verdi. Bize kitap hediye ederek farkındalık oluşturmak için aynı saatte kitap okuyacaklarını söyledi. Bizde seve seve kabul ettik. Toplum olarak okumuyoruz. Okumadığımız için birbirimizi anlamıyoruz. Bu nedenle böyle anlamlı bir projeye bizde destek olmak istedik’ diye konuştular.

Kimi iskemlesini iş yerinin önüne çekti, kimi basamaklara oturdu! Aksaray’da 09:20’de herkes kitap okudu! - Resim : 2

Vali Aydoğdu; “Okumak kalbin, ruhun, insanın itibar kazanması demektir”

Vali Hamza Aydoğdu da Şehit Ali Er Anadolu Lisesi 10-C sınıfında katıldığı okuma etkinliğinin ardından yaptığı açıklamasında her Perşembe farklı bir okulda bu etkinliği sürdüreceklerini söyledi. Okumanın insanı dinlendirdiğini huzur verdiğini ifade eden Vali Aydoğdu; “Okumak hem kalbin, hem ruhun hem de insanın itibar kazanması demektir. Bu etkinliği her Perşembe devam edeceğiz. Haftaya başka bir okulda olacağız. 20 dakika okuyacağız. 6 ay 1 yıl sonra herkeste okuma alışkanlığı ortaya çıkmış olacak. Okuyarak kendi kültürümüzü medeniyetimizi geçmişten bugüne taşıyarak geleceğe yürümemiz gerekiyor” diye konuştu.

Milli Eğitim Müdürü Hacı Ömer Kartal’ın da katıldığı etkinliğin ardından öğrencilerle kitap ve okumak üzerine bir süre sohbet etti.

Kimi iskemlesini iş yerinin önüne çekti, kimi basamaklara oturdu! Aksaray’da 09:20’de herkes kitap okudu! - Resim : 3