KIZILELMA, tüm dünyanın dikkatini çekmeye devam ediyor! ABD medyası öve öve bitiremedi: Doruk noktası

Baykar’ın ürettiği milli insansız hava uçağı KIZILELMA’ya ABD basınından övgü dolu sözler geldi. Söz konusu haberlerde KIZILELMA, Türkiye'nin gelişmekte olan drone endüstrisinin 'doruk noktası' haline gelebileceği belirtildi.

KIZILELMA, tüm dünyanın dikkatini çekmeye devam ediyor! ABD medyası öve öve bitiremedi: Doruk noktası

Baykar Teknoloji tarafından geliştirilen Türkiye'nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar KIZILELMA, 23 Ocak'ta ikinci test uçuşunu da başarıyla gerçekleştirmişti.

"DORUK NOKTASI OLABİLİ"

ABD merkezli Business Insider Haber sitesi, Türkiye'nin son 10 yıl içinde insansız hava araçları konusunda bir güç merkezi haline geldiğinin altını çizdi. İHA ve SİHA'larımızın geçtiğimiz yıl savunma sanayisinin yıldızı olduğunu ve ihracatlarının 2021 yılına göre yüzde 80'lik bir artışla 871,5 milyon dolar olduğunu yazan site, Kızılelma'yı 'Türkiye'nin güçlü drone endüstrisi yeni bir kilometre taşının eşiğinde' ifadeleriyle manşete taşıdı. 

24 ÜLKE İÇİN ÜRETİLDİĞİ BELİRTİLDİ

Business Insider yazısında, Ukrayna'ya savaşta büyük bir güç katan Bayraktar TB2'leri üreten Baykar pazarın çoğunluğuna hâkim olduğunu ve bu yıl 24 ülke için 400'den fazla TB2 ürettiğini belirtti. Dünyada ses getiren Baykar'ın üretiği SİHA'ların arasında sadece TB2 olmadığını dikkat çekilen yazıda, 23 Ocak'ta adından sıkça söz ettirecek Kızılelma'nın ikinci uçuş testini başarıyla gerçekleştirdiği hatırlatıldı.