Koronavirüsün yeni türü Güney Afrika'da bulundu, daha öldürücü: 501.V2!

İngiltere Sağlık Bakanı tarafından yapılan açıklamaya göre Güney Afrika'dan gelen 2 kişide yeni bir koronavirüs mutasyonu tespit edildi. 501.V2 adı verilen mutasyonun İngiltere'de ortaya çıkandan çok daha öldürücü ve bulaşıcı olduğu iddia edildi.

Google Haberlere Abone ol

İngiltere'de, Güney Afrika'dan gelen 2 kişide yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) daha da hızlı yayılan başka bir türünün tespit edildiği bildirildi.

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, düzenlediği basın toplantısında, "Bu yeni tür, oldukça endişe verici. Çünkü daha da bulaşıcı ve İngiltere'de keşfedilen yeni türden daha fazla mutasyona uğramış gibi görünüyor." dedi. 

 Vakaların Güney Afrika'dan gelen 2 kişide tespit edildiğini söyleyen Hancock, bu kişilerin karantinaya alındığını ve Güney Afrika ile seyahate kısıtlamalar getirildiğini açıkladı.

Hancock, son 2 haftada Güney Afrika'da bulunan veya bu ülkeden gelen biriyle yakın teması olan herkesin "derhal kendilerini izole etmesi gerektiğini" vurguladı. 

"Bu türün adı "501.V2""

"501.V2" olarak adlandırılan ve Güney Afrika'da görülen bu tür,  Güney Afrika'daki yeni vakaların yaklaşık yüzde 80 ila 90'ını oluşturuyor.

Güney Afrika Cumhuriyeti'nde yapılan testlerdeki pozitif oranı yüzde 26'ya yükseldi. Sağlık Bakanlığının verilerine göre, son 24 saatte 411 kişinin hayatını kaybetmesiyle Kovid-19'dan ölenlerin sayısı 25 bin 657'ye çıktı. Günlük vaka sayısı 14 bin 46 artışla 954 bin 258'e ulaştı.

Geçen hafta da İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkede yüzde 70 daha hızlı yayılan bir Kovid-19 türü bulduklarını açıklamıştı. Bunun üzerine 50'den fazla ülke, İngiltere ile seyahate kısıtlama getirmişti. Türkiye, 20 Aralık'ta İngiltere'nin yanı sıra Güney Afrika'dan uçuşlara da geçici durdurma kararı almıştı.