Şubat ayı yabancı turist rakamları açıklandı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü'den alınan geçici verilere göre hesapladığı Şubat ayı yabancı turist rakamlarını açıkladı.

Yabancı turist rakamları açıklandı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü'den alınan geçici verilere göre hesapladığı Şubat ayı yabancı turist rakamlarını açıkladı.

Şubat ayında Türkiye’ye 1 milyon 541 bin 393 yabancı ziyaretçi geldi. Geçen yılın aynı ayına göre artış oranı yüzde 186,5 oldu.

Şubat ayında en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında Bulgaristan 128 bin798 kişi ile ilk sırada yer alırken Almanya 128 bin 663 kişi ile ikinci, İran 120 bin 475 kişi ile üçüncü sırada yer aldı. Şubat'ta Rusya'dan gelen turist sayısı yüzde 16,4, Ukrayna'dan gelen turist sayısı ise yüzde 12,7 azaldı.

Yılın ilk iki ayını kapsayan Ocak – Şubat döneminde ise en çok ziyaretçi gelen ülke 246 bin 380 kişi ile Rusya oldu. Şubat ayı ortasında Rusya’nın Ukrayna saldırması ile başlayan ve devam eden savaş nedeniyle Mart ayında da turist girişinde azalma olması bekleniyor.                                                                                                                                                                                                                                                    2022’nin ilk iki ayında gelen yabancı sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 169,44 artış göstererek 2 milyon 823 bin 59 oldu.