Kuraklık riskiyle karşı karşıya kalmışlardı. Bahar yağışları onlara yaradı, yüzler gülmeye başladı

Şubat ayında meydana gelen ve 'Asrın Felaketi' olarak adlandırılan Kahramanmaraş depreminden etkilenen illerden biri de Malatya olmuştu. Depremin yaralarını sarmaya devam eden Malatya'da meydana gelen Mayıs yağışlarının etkili olmasıyla barajlardaki doluluk oranları arttı. Tarımda verimin arttığını söyleyen söyleyen çiftçilerin yüzleri güldü.

Kuraklık riskiyle karşı karşıya kalmışlardı. Bahar yağışları onlara yaradı, yüzler gülmeye başladı

Malatya’da da geride kalan Mayıs ayında yağan yağmur çiftçilerin yüzünü güldürdü. 6 Şubat’ta yaşanan asrın felaketi ile zor bir dönemden geçen Malatyalı üreticiler, bu yıl yağış yönünden verimli bir sezon olmasını bekliyor. Malatya Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz, yeni yıla girerken Malatya’da da kuraklık tehlikesinin söz konusu olduğunu ancak bahar ayında yağan yağışlarla birlikte bu riskin ortadan kalktığını söyledi.

Kuraklık riskiyle karşı karşıya kalmışlardı. Bahar yağışları onlara yaradı, yüzler gülmeye başladı - Resim : 1

İDARELİ KULLANILMASI GEREK

Yağışların zamanında yağması ile özellikle hububat ekimlerinin bu yıl ürün olarak verimli olduğunu da belirten Solmaz, “Göletler doldu, çiftçiler çok memnun. Ancak bu suyu da idareli kullanmamız gerek. Zira önümüzdeki yıl yağışlar nasıl olacak bilemiyoruz, bu nedenle çiftçilerimizin suyu idareli kullanmasını istiyoruz” dedi.

Kuraklık riskiyle karşı karşıya kalmışlardı. Bahar yağışları onlara yaradı, yüzler gülmeye başladı - Resim : 2

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ BEKLİYORLAR

Yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesinin de hayırlı olmasını dileyen Solmaz, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın tarımsal faaliyetlere çözüm önerileri getirmesini beklediklerini söyledi. Solmaz, ayrıca Ziraat Odalarının da bu süreçte desteklenmesi adına yeni projelerin hayata geçirilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.