Kurban Bayramı tatili uzatılacak mı? Gözler bu kararda

Vatandaşlar tatil yapabilmek için gözünü Kurban Bayramı tatiline dikti. Vatandaşın ve turizmcilerin beklentisi Pazartesi gününe denk gelen yarım günlük arife tatilinin tüm güne çevrilerek Kurban Bayramı tatiline eklenmesi. Ancak odalar ticareti sekteye uğratacağını düşündükleri için aksi görüşte.

Google Haberlere Abone ol

Turizmcilerin gözü Kurban Bayramı tatilinin uzatılması haberinde. Turizimcilerin kurban bayramı tatili uzatılsın görüşüne salgın nedeni ile uzun zamandır tatil yapamamış vatandaşlar da destek veriyor. Ancak ticaret odaları pandemi ve kapanmalar sonrası bu kadar uzun bir kurban bayramı tatilinin ekonomiye sekte vuracağı görüşündü.

Ancak Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran tatilin uzatılmasının ekonomiye uzun tatil durgunluğu yaşatacağını söyleyerek karşı talepte bulundu.

Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkar mı?

Kurban Bayramı 4 gün sürmesi sebebiyle tatil arife günü 19 Temmuz Pazartesi'nden 23 Temmuz Cuma olan bayramın son gününe kadar devam edecek. Ancak pazartesi öncesi ve cuma sonrası hafta sonu olması sebebiyle de tüm hafta yani 9 gün tatile gitmek isteyenler için birleştirilmiş olacak.


Kurban Bayramı tatili ne zaman?

Kurban Bayramı, 19 Temmuz'da başlarken, 23 Temmuz'da sona erecek. İşte Kurban Bayramı tarihleri...

Kurban Bayramı Arifesi: 19 Temmuz Pazartesi
Kurban Bayramı 1. Gün: 20 Temmuz Salı
Kurban Bayramı 2.Gün: 21 Temmuz Çarşamba
Kurban Bayramı 3.Gün: 22 Temmuz Perşembe
Kurban Bayramı 4. Gün: 23 Temmuz Cuma

Turizimciler '15 Temmuz' hatırlatması

Turizmcilerin diğer bir talebi ise Kurban Bayramı tatilini 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'yle birleştirilmesi. 

Böylelikle 15 Temmuz'un perşembe gününe denk gelmesi sebebiyle şu anda 9 gün kabul edilen tatil 11 güne çıkacak. Öte yandan bu fikre karşı talepler de söz konusu.

ATO: Ticaret yavaşlıyor

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, Kurban Bayramı tatilinin uzatılması taleplerine "Uzun tatillerde üretim çarkları ve ticaret kesintiye uğruyor, ihracat yavaşlıyor" diyerek karşı çıktı.

Uzun tatil süresinin "üretim ve ihracatı yavaşlatarak milli gelirin artışını engelleyeceğini" belirten Baran, "Yeniden ekonomik çarkını döndürebilmek için kepenklerini kaldıran üyelerimizi yeni bir uzun tatil süreciyle karşı karşıya bırakmak, ticaret hayatını, üretimi ve ihracatı sekteye uğratarak ülke ekonomisinin olumsuz yönde etkilenmesine sebebiyet verebilir" değerlendirmesinde bulundu.