Kuzey Irak'taki gizemli olay çözülüyor! İçerisindeki PKK/YPG'li teröristlerle düşen helikopterin kime ait olduğu ortaya çıktı

Irak'ın kuzeyindeki Duhok kentinde düşen ve içerisinde PKK/YPG terör örgütü mensuplarının bulunduğu helikopter kazasının yankıları sürüyor. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) sır dolu olayla ilgili yaptıkları araştırma neticesinde, düşen helikopterin kime ait olduğunu belirledi.

Kuzey Irak'taki gizemli olay çözülüyor! İçerisindeki PKK/YPG'li teröristlerle düşen helikopterin kime ait olduğu ortaya çıktı

Irak'ın kuzeyindeki Duhok kentinde içerisinde PKK/YPG terör örgütü mensuplarınında bulunduğu helikopter kazasında, helikopterin kime ait olduğu ortaya çıktı.

Erbil merkezli Rudaw kanalında yer alan habere göre, IKBY Başbakanı Mesrur Barzani, Nevruz Bayramı kutlamaları programında gündeme ilişkin yaptığı konuşmada, Duhok’ta düşen helikoptere de değindi.

DÜŞEN HELİKOPTER KİMİN?

Barzani, "Aslında (helikopter) Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) içindeki bir grup tarafından satın alındı ancak nasıl (PKK/YPG) SDG'ye ulaştığını bilmiyoruz." ifadelerini kullandı.

İkinci helikoptere ilişkin bilgileri olmadığını kaydeden Barzani, şöyle konuştu:

"Bu olayı daha fazla araştırmak ve bu helikopterlerin bu bölgelerde neden izinsiz uçtuklarını öğrenmek için uluslararası koalisyon ve Irak Federal Hükümeti ile birlikte çalışacağız. Açıklanması gereken çok şey var."

IKBY'nin, Duhok'un Çemanke nahiyesinde düşen helikoptere ilişkin açıklamasında, "Kürdistan Bölgesindeki ilgili kurumlar, düşen helikoptere ilişkin Irak merkezi hükümeti, uluslararası koalisyon güçleri ve Türkiye ile temasa geçti ancak helikopterin onlara ait olmadığı bildirildi. Güvenlik güçleri helikoptere ilişkin ön soruşturmayı başlattı ve ilk bulgular, helikopterin Eurocopter AS350 tipi olduğu ve ölenlerden bazılarının PKK militanları olduğunu gösteriyor. Helikopterin kime ait olduğunun tam olarak tespit edilmesi için detaylı soruşturma devam ediyor." ifadesi kullanılmıştı.