İlyas Tetik'e büyük vefasızlık! Cenazesine tek bir isim katıldı

Türkiye'nin en tanınan sanatçılarına bestelerini veren, albümlerinde ve konserlerinde görev alan İlyas Tetik'e büyük vefasızlık. İstanbul Sarıyer'deki evinde maddi sorunlar nedeniyle kendini asarak intihar eden İlyas Tetik'in cenazesine sadece Muazzez Ersoy katıldı.

Türkiye'nin en önemli müzisyenleri arasında yer İlyas Tetik, dün İstanbul Sarıyer'deki evinde kendini asarak yaşamına son verdi. Pandemi sürecinde bir çok sanatçı gibi maddi sıkıntılar çektiği ve bu sorunlar nedeniyle yaşamına son verdiği ifade edilen İlyas Tetik'in cenaze töreni düzenlendi.

Fatih Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Eyüp Mezarlığı'na defnedilen İlyas Tetik'in cenazesine ailesi ve yakınları katılırken, sanatçı dostlarının vefasızlığı büyük tepki çekti. Cenazeye gelen tek isim ise bir hafta önce İlyas Tetik'i evinde ziyaret edip birlikte şarkı söylediği Muazzez Ersoy oldu.

Ersoy, Tetik'in çok dindar olduğunu söyledi ve "Keşke neden intihar ettiğini bilseydik. Yardım ederdik. Eşine sordum, o da bilmiyor" dedi.

İlyas Tetik kimdir?

İlyas Tetik, 13 yaşında eline aldığı kemanı kendi kendine çalışmaya başlamış ve yıllar sonra bir virtüöz haline gelmiştir. Çocukluk yılları boyunca hayali memleketi olan İzmir'den İstanbul'a gelip bir stüdyo müzisyeni olmak olan İlyas Tetik uzun çabalardan sonra bunu başarmış ve kariyer basamaklarını tırmanmaya başlamıştı.

25 Eylül 1960 tarihinde İzmir'de dünyaya gelen İlyas Tetik'in yönettiği ilk albüm Tüdanya'nın "Seni Sevmeyen Ölsün" adlı çok satan albümü olmuştur. Bir yandan beste çalışmalarına da ağırlık veren müzisyen, "Seni Buldum Ya", "Yıllarım", "Hayatımı Yazsam Roman Olurdu", "Yağmurlu Bir Günde Doğdum Anamdan", "Bulunur Elbet" gibi çok sevilen eserlere imza attı.

Tetik'in albümlerinde müzik yönetmenliği yaptığı yıldızlar arasında Mahsun Kırmızıgül, Müslüm Gürses, İbrahim Erkal, Harika Avcı, Sibel Can, Zeki Müren, Muazzez Abacı, Müşerref Akay, Gönül Akkor, Faruk Tınaz, Ahmet Kaya, Gönül Yazar, Ebru Gündeş, Petek Dinçöz ve Şevval Sam gibi isimler bulunmaktadır. Usta müzisyen ayrıca Sezen Aksu, Orhan Gencebay, İbrahim Tatlıses, Ferdi Tayfur, Ajda Pekkan,Tarkan, Sertab Erener, Levent Yüksel, Özcan Deniz gibi birçok sanatçıyla da aynı sahneyi paylaşmıştır.

İlyas Tetik, yılların getirdiği birikimi, Kalan Müzik etiketiyle yayınladığı ilk solo albümü "İstanbul'da Bir Keman"da toplamış ve birbirinden farklı tarzları kendi perspektifinden yansıtmıştır.