Mafya lideri sanılan F1 taraftarına büyük şok!

İngiltere'nin Liverpool kentinden bir Formula 1 taraftarı, üst düzey İtalyan mafya lideri Matteo Messina Denaro ile karıştırıldıktan sonra Hollandalı yetkililer tarafından gözaltına alındı.

Mafya lideri sanılan F1 taraftarına büyük şok!

Mark L. adlı kişinin hatalı bir şekilde Sicilyalı suç örgütü lideri Matteo Messina Denaro olduğundan şüphelenildi. 54 yaşındaki Mark, Lahey'de oğluyla yemek yediği sırada Hollanda polisi tarafından gözleri bağlanarak götürüldü. Savcılara göre 5 Eylül'de Hollanda Grand Prix'sini izleyen Formula 1 taraftarının daha sonra serbest bırakıldığını söyledi.

Mark'ın avukatı Leon van Kleef, Liverpoollu Mark'ın "(olay) gülünç olduğu için öfkeli ve hayret içinde olduğunu ve kahkahalar attığını" söyledi. Avukat, "Bir an bir şeyler atıştırdığınızı ve sonra bir anda Hollanda'da maksimum güvenlikli bir hapishanede oturduğunuzu hayal edin" dedi.

Olayı müvekkili için bir "kabus" olarak nitelendiren Van Kleef, "O normal bir Formula 1 hayranı. Mafya lideri olmadığından hep emindim. Böylesine güçlü bir Liverpool aksanına sahip olmak için dahi bir İtalyan olması gerekirdi." açıklamasında bulundu.

 "Avrupa'nın en çok aranan adamı"

"Avrupa'nın en çok aranan adamı" olarak nitelendirilen 59 yaşındaki Denaro, 1993'te 10 kişinin ölümüne ve 93 kişinin yaralanmasına neden olan bombalamalarla ilişkilendiriliyor. Diabolik olarak da anılan mafya lideri, Netflix'in Dünyanın En Çok Aranan Suçluları (World’s Most Wanted) belgeselinde de yer almıştı.

Denaro, 1993'ten beri yetkililerden kaçıyor ve 50 cinayetten aranıyor. 2006'da üst düzey mafya liderleri Bernardo Provenzano ve 2007'de Salvatore Lo Piccolo'nun tutuklanmasından sonra Sicilya mafyası dünyasında babaların babası kabul ediliyor.

Hollanda Başsavcılığı'nın bir sözcüsü, Mark L.'nin İngiliz vatandaşı olduğunu belirttiğini ve masum olduğunu söylediğini, "olumsuz" sonuç veren soruşturmanın sonucunda da serbest bırakıldığını bildirdi.