Xiaomi, elektrikli ilk otomobil için tarih verdi

Mart ayında gerçekleştirdiği yatırımcı toplantısında elektrikli otomobil iştirakini duyuran Xiaomi, ilk otomobili için tarih verdi.

Xiaomi, ilk otomobil için tarih verdi

Çinli üretici Xiaomi'nin CEO’su Lei Jun, 2021 yılının mart ayında gerçekleştirdiği yatırımcı toplantısında elektrikli otomobil iştirakini duyurmalarının ardından ilk otomobil için de tarih verdi. Lei Jun, ilk otomobilin geniş ölçekli üretiminin 2024’ün ilk yarısında başlamasını planladıklarını dile getirdi.

Elektrikli otomobil biriminin kayıt sürecini ağustos ayında tamamlamıştı. Şirket önümüzdeki 10 yıllık dönemde 10 milyar dolarlık bir yatırımın planlandığını da daha önce açıklamıştı.

Xiaomi’nin bu konudaki ciddiyetini gösteren bir diğer hamle de DeepMotion’ı satın alması olmuştu. DeepMotion, otonom sürüş teknolojileri üzerine yaptığı çalışmalarla tanınmıştı. Xiaomi’nin elektrikli otomobil projesinde görev yapacak çok sayıda personeli işe aldığı da biliniyor.

Xiaomi otomotiv pazarına ilişkin planlarını henüz netleştirmiş değil. Şirketin üretimi kendi bünyesinde mi gerçekleştireceği, yoksa üçüncü bir tarafa mı devredeceği belirsizliğini koruyor. Otomobil üretiminin oldukça zorlu bir süreç olması, Xiaomi’nin başka bir şirketle iş birliği yapması ihtimalini kuvvetlendiriyor.