Kavcıoğlu'ndan enflasyon açıklaması

Son dakika haberine göre; Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, enflasyon açıklamasında orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşılıncaya kadar TCMB'nin tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edeceğini kaydetti.

Google Haberlere Abone ol

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, TCMB tarafından yayımlanan Finansal İstikrar Raporu'nda bir önsöz yayınladı.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu yaptığı açıklamada "TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir" dedi.

Raporda Mayıs ayında yayımlanan son rapordan bu yana, iktisadi faaliyetteki güçlü toparlanma eğiliminin aşılamanın hızlanması ve dış talebin desteği ile sürdüğü ifade edildi.

İhracattaki canlı seyrin ve turizm sektöründeki toparlanmanın cari işlemler dengesindeki iyileşmeyi de desteklediği vurgulandı.

İktisadi faaliyetteki güçlü seyrin reel sektör firmalarının ciro, kârlılık ve likidite göstergelerine olumlu yansıdığı belirtilirken salgınla birlikte artan reel sektör ve hanehalkı borçluluk oranları salgın öncesi seviyelerine gerilediği söylendi.

Raporda hanehalkı finansal varlıklarının yükümlülüklerine göre daha fazla artmasının bireylerin borç ödeme kapasitesini desteklediği belirtildi.

Merkez Bankası'nın yayınladığı Finansal İstikrar Raporunu'ndaki genel değerlendirmede şu ifadeler yer aldı:

Salgını sınırlamaya yönelik önlemlerin gevşetilmesi, aşılamanın hız kazanması ve destekleyici ekonomi politikalarının katkısıyla küresel iktisadi faaliyetteki toparlanma sürmektedir.

Küresel tedarik zincirlerinde yaşanan aksaklıkların yol açtığı arz kısıtları, açılmaya bağlı artan talep ve emtia fiyatlarının etkisi ile küresel ölçekte enflasyon oranları yükselmektedir. Gelişmiş ülke para politikalarına ilişkin olası değişim sinyalleri, gelişmekte olan ülkelere (GOÜ) yönelen fon akımları üzerinde etkili olmaktadır.

Bankacılık sektörü aktif kalitesindeki olumlu görünüm korunmakta ve sektörün likidite şoklarına karşı yeterli tamponu bulunmaktadır.

Sektörün kârlılık performansındaki iyileşme sermaye yeterliliğini desteklemektedir.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ
Parite
Son Değişim
EUR/USD 1.13 -0.1865%
GBP/USD 1.32 0.0226%
USD/JPY 113.21 0.3634%
USD/CHF 0.92 0.6427%
AUD/USD 0.70 0.5711%
USD/CAD 1.28 -0.3661%
Piyasa Özeti
BIST 100 1,924.27 0.73%
ALTIN 787.50 0.12%
DOLAR 13.76 0.27%
EURO 15.54 -0.05%
BRENT 72.10 2.21%