Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! Artık değişti...

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kod-29 ile yapılan işten çıkarma bildirimlerinde değişikliğe gidildiğini duyurdu.

Tüm çalışanları ilgilendiriyor! Artık değişti...

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koronavirüs salgını öncesi 17 bin çalışanın işten ayrılış nedeni olarak bildirilen Kod-29 ile yapılan işten çıkarma bildirimlerinde değişikliğe gidildiğini açıkladı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) genelgesinde yapılan değişiklik ile ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan hallerin tamamı için ayrı ayrı kodlar belirlendi. Yeni düzenleme ile ilgili birbirinden farklı fesih nedenlerinin tamamının aynı kod (Kod-29) ile bildiriminin çalışma hayatında belirsizliklere yol açtığı ifade edilirken, mazeretsiz devamsızlık hali ile hırsızlık gibi birbirinden farklı fesih sebeplerinin farklı bildirim kodları ile yapılması sağlanarak, olası sorunların önüne geçilmesi hedefleniyor.

Öte yandan, 16 Nisan 2020 tarihinden itibaren uygulanan fesih kısıtını delmek amacıyla, işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan davranışı olmaksızın “Kod-29” kullanılarak çok sayıda çalışanın işten çıkarıldığı yönünde iddialar ortaya atılmıştı.

Geçmiş dönem SGK verilerine göre işten ayrılış nedeni “Kod-29” olarak belirtilen çalışan sayısı yıllara göre;

2018: 233.430

2019: 194.524

2020: 176.662 olmuştu.