Mısır'da üst düzey yetkililerin defnedildiği 4 bin 500 yıllık mezar keşfedildi

Mısır'daki piramitlere çok yakın bir alanda 4 bin 500 yıl öncesine ait bir mezar keşfedildi. Mezara üst düzey yetkililerin defnedildiği açıklandı.

Kaynak: TV100.COM

Arkeologlar, Kahire yakınlarındaki Giza platosundaki Mısır'ın ünlü piramitlerinin yakınındaki binlerce yıllık bir mezarlığın bir kısmını ortaya çıkardı. Mezarlıkta üst düzey devlet yetkililerin mezarları bulunuyor.

Yetkililer, ele geçen en önemli eserin mezarın sahibinin, karısının ve oğlunun beşinci hanedanlığa (M.Ö 2465-2323) kadar uzanan kireçtaşı bir heykel olduğunu söyledi.

Arkeolojik kazının sorumlusu olan Ashraf Mohi, mezarlığın son dönemlerde (M.Ö 664-332) yeniden kullanıldığı, arkeologların o dönemdeki ahşap antropoit tabureleri ve ahşap ve kil cenaze maskeleri boyalı ve dekore edilmiş bulduklarını söyledi.

Mısır'da son dönemde bulunan tüm arkeolojik kazılar anında tüm dünya ile paylaşılıyor. Bunun, sekteye uğrayan Mısır turizminin yeniden gelişmesine katkı sağlayacağı düşünülüyor. Geçtiğimiz aylarda bulunan eserler de aynı anda tüm dünya ile paylaşılmıştı.