MSB duyurdu! Türk komandoları Kosova'ya gidiyor

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), NATO'nun talebi doğrultusunda Kosova'ya gönderilmek üzere Kırklaeli'nden bir komando taburunun ihtiyat birliği olarak görevlendirildiğini duyurdu.

MSB duyurdu! Türk komandoları Kosova'ya gidiyor

NATO'nun talebi doğrultusunda Kosova'ya gönderilmek üzere Kırklareli'nden bir komando taburunun ihtiyat birliği olarak görevlendirildi. Kosova'nın kuzeyinde çoğunluğunu Sırpların oluşturduğu bölgede Arnavut belediye başkanlarının görevlerine başlamasına karşı çıkan göstericiler ile güvenlik güçleri arasında gerilim yaşanmıştı.

MSB'den yapılan açıklama şöyle:

Türkiye; BM, NATO, AB ve AGİT görevleri ile ikili ilişkiler kapsamında bölgesel ve küresel barış ve istikrara katkı sağlamayı sürdürmektedir.

Bu bağlamda ülkemiz, ortak tarihî ve kültürel değerlerimizin bulunduğu Balkanlardaki gelişmeleri de yakından takip etmekte; son günlerde dost ve kardeş Kosova'nın kuzeyinde gerçekleşen, bölgesel güvenlik ve istikrara zarar veren olayların diyalog yoluyla çözümü için yapıcı bir tutum sergilemekte ve taraflara itidal çağrısında bulunmaktadır.

Kosova'da meydana gelen olaylar sonrası NATO Müşterek Kuvvet Komutanlığı/Napoli (İtalya) tarafından yapılan talebe istinaden, daha önceden NATO Kosova Gücüne (KFOR) tahsisli olan 65'inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığımıza (Kırklareli) bağlı bir komando taburu ihtiyat birliği olarak görevlendirilmiştir.

Görevlendirilen birliğimizin 4-5 Haziran 2023 tarihlerinde Kosova'da bulunan Sultan Murat Kışlasına intikali planlanmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.