Murat Ülker'le Londra'da konuştuklarım

Birkaç sene evvel Murat Ülker'in davetiyle İngiltere'ye gitmiştim ve oradaki fabrikalarını birkaç gazeteciyle beraber gezmiştik. Yine şimdiki gibi Aralık ayıydı, Londra'nın her yerinde “Noel” hazırlıkları vardı. Ufak bir ara not ekleyeyim; İngiltere'deki yılbaşı hazırlıkları bile bizdeki kadar abartılı değil, bunu belirteyim. Şu yılbaşı kutlama abartısını tamamen bırakmak gerek, bu benim şahsi fikrim; neyse haydi konuya devam edelim.

Murat Ülker, geçtiğimiz sene Cumhurbaşkanı Erdoğan'la beraber açılış yaparak kurdele kestiler.

Londra'dayken Murat Ülker'e kendisi ve grupları hakkındaki bazı dönemlerde yapılan eleştirilere neden cevap vermediğini sorduğumda; "Hacı Bey, ben işime bakarım, vatandaş memnunsa, şirketimin işleri iyi gidiyorsa, çalışanlarım iyiyse, ülkemiz de kazanıyorsa niçin kamuoyuna müdahale edeyim ve herhangi bir açıklama için kamuoyu huzuruna çıkayım" demişti.

Ticarî olarak aslında durum böyle!

Geçtiğimiz günlerde BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç'a gelen tepkiler üzerine Ülker Grubu ile aynı şirket bünyesinde bulunan Şok Marketler Grubu bir açıklama yaparak karşı duruş sergiledi. Yazılı açıklama yapan Şok Marketler, “Sayın Galip Aykaç’ın dernek başkanlığı görevinde daha fazla kalması sektörün ve hepimizin temsil edildiği derneğimize zarar vereceğinden, kendisinin bu görevden ayrılması gerekliliğini bilgilerinize sunarız” ifadelerini kullandı.

İşte bu açıklamadan sonra Murat Ülker'in yukarıda aktardığım sözleri aklıma geldi. Demek ki kamuoyuna açıklama yapma gereği hasıl olmuş. Zira Aykaç'ın açıklamaları "ticarî zemine" uygun değildi.

Sadece Cumhurbaşkanı Erdoğan değil, kamuoyu da fahiş fiyatların farkında ve siz böyle bir ortamda çıkıp “Bre ahlaksızlar” diye açıklama yaparsanız büyük tepkilerin doğması kaçınılmazdır.

Bir de “market taşlama” görüntüleri çıktı. Bunlara hukuki yaptırımlar derhal yapılıyor zaten, yapılmalı da! Eleştiri başka, fiziksel şiddet ve işi kaosa götürme başka şeyler!
Murat Ülker ve şirketler grubu öyle kolay kolay açıklama yapmaz. Kamuoyunun tepkilerini tam zamanında ölçmeleri her açıdan faydalı oldu.

ZİNCİR MARKETLER

Enflasyonun sebebi zincir marketler olmayabilir; ancak bu marketler ulaştıkları şube sayısı üzerinden "piyasa fiyatlarında" tekelleşme yoluna gittiler. İtiraz tam olarak bu fiyat “tekelleşmesine” karşıdır!

Döviz kuru aylardır neredeyse sabit, mazot ve benzin belli rakamların üzerine çıkmıyor; hal böyleyken marketlerde ürünler muntazam zamlanıyor! Bunun sebebi tekelleşme değil de nedir?

İlgili kurumların denetimleri artırması ve kamuoyunu bilgilendirmesi elzemdir!

KARAMOLLAOĞLU, AYASOFYA'YI CAMİ YAPTI DİYE Mİ ERDOĞAN'DAN DAVACI?

Temel Karamollaoğlu, "Cenâb-ı Hakk”ın huzurunda Tayyip Erdoğan'dan davacı olacağım" dedi!

Niye davacı olacaksınız Temel Bey?

-Fatih Sultan Mehmed Han'ın emanetini Ayasofya Müzesi iken "Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi" yaptığı için mi Recep Tayyip Erdoğan’dan davacı olacaksınız?

-12 yaşından küçüklerin Kur’an-ı Kerim kurslarına gitmesinin önündeki yasağı kaldırdığı için mi?

-Beş yaşındaki çocuklarımızın Kuran öğrenmesine vesile olan kurslar açtığı için mi?

-Orduevi’ne başörtülüler giremezken şimdi başörtülü subaylarımız, valilerimiz, polislerimiz olduğu için mi?

Bunların hangisi için davacı olacaksınız Sayın Karamollaoğlu?

Masaya oturduklarınız arasında bunların hepsine karşı çıkan bir sürü isim varken onlara tek kelime etmeyip sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a gelince mi sesiniz yükseliyor?

En iyisini Allah bilir, O'nun adaleti asla şaşmaz!

BABACAN YERİNE JEREMY

Hani "Ali Babacan" çok iyi ekonomist idi...!

Masada beraberce hareket ediyordunuz?

Ama Ali Babacan’ı tercih etmek yerine ABD'li Jeremy Rifkin'i tercih ettiniz! Belki de aralarında bir fark görememişsinizdir!

Bakalım Akşener, Davutoğlu, Karamollaoğlu yerine kim/kimler tercih edilecek?

Ama HDP yöneticilerinin yerini kimse tutamaz; onlar sabit!

JEREMY YERLİ MİLLİ, AMA TOGG YERLİ DEĞİL

TOGG'un yerli marka olduğuna inanmıyor, ama tek kelime Türkçe bilmeyen Jeremy Rifkin'i "siyaset üstü vatansever" diye tanıtıyor!

Allah bunlara şifa versin, dua etmekten başka çaremiz yok dostlar!