60 binde bir görülüyor!.. Acı gerçek 20 günde 2.5 kilo alınca ortaya çıktı!

Minik Nur Melek Kaymaz’ın kansızlık ve idrar yolu enfeksiyonu tedavisi görüyordu. 20 günde 2.5 kilo alması korkunç gerçeği ortaya çıkardı.

Google Haberlere Abone ol

Karnı su toplayıp Wilson’a (karaciğerde bakır birikmesi) bağlı siroz geliştiği tespit edilen Nur Melek, acil nakil kararıyla ameliyata alındı. Nur Melek, annesi Nursel Kaymaz’dan alınan karaciğer nakliyle yaşama tutundu.

Çocukları karaciğer nakline götüren ilk 10 hastalık arasında yer alan, 60 binde bir görülen Wilson (karaciğerde bakır birikmesi) hastalığı bu kez minik Nur Melek’i yakaladı. Aydın’ın Söke ilçesinde yaşayan belediyede memur Nursel Kaymaz ile emekli astsubay Yaşar Kaymaz’ın üç çocuğunun en küçüğü olan Nur Melek'in hastalığı ile ilgili ilk işaretler 1.5 yıl önce toprak yemeye başlamasıyla ortaya çıktı.

Anne ve babasının çare arayışları genelde “kansızlık” tanısıyla yapılan ilaç tedavileriyle sürerken, kusma şikayetlerinin de başlaması endişeleri artırdı. Kansızlık ve idrar yolu enfeksiyonu tedavileri gören minik kızın şikayetleri geçtiğimiz temmuz ayında arttı. Aydın Çocuk Hastanesi, ardından gittikleri Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesinde karaciğer değerlerindeki yükselme şüpheli bulundu ve Nur Melek Ege Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edildi. Sarılık başlayıp akut karaciğer yetmezliği saptanan Nur Melek için acil nakil kararı alındı. Bilinci kapanmaya başlayan Nur Melek, karaciğer nakli için İzmir Kent Hastanesi’ne sevk edildi. Sağlık durumu gün geçtikçe kötüleşen Nur Melek, Kent’e geldiğinin ertesi günü 2 Ağustos’ta karaciğer nakli oldu. Anne Kaymaz’dan alınan karaciğer dokusu Doç. Dr. Murat Kılıç. Op. Dr. Cahit Yılmaz, Op. Dr. Kamil Kılıç, Op. Dr. Rasim Farajov ve Op. Dr. Zaza Iakobadze’den oluşan ekip tarafından Nur Melek’e nakledildi. Nakil sonrası hızla toparlanan anne ve kızı taburcu edildi.

Kent hastanesi karaciğer nakli ekibinden Op. Dr. Cahit Yılmaz, Melek Nur’un durumuyla ilgili şunları söyledi...

"Nur Melek’in Ege Üniversitesi Hastanesindeki takibinde hem karaciğer fonksiyonları hem de genel durumunun giderek bozulması üzerine 1 Ağustos akşamı koma öncesi halde hastanemize geldi. Hastayı aldığımızda uykuya meyilli, bilinci kapanmak üzere, üst sınırı 1 olan sarılık değeri 58 idi. Hızlıca annesini donör açısından tetkik ettik ve uygun olması üzerine ertesi günü annesinden nakil yaptık. Operasyon sonrası hastane süreci sonsuz geçti karaciğer fonksiyonları ve genel durumu düzeldi. Hastanın takipleri ayaktan devam etmekte ve süreç olağan sürmekte."