Obezlik sıralamasında şaşırtan sonuç! Türkiye'de en obez şehir belli oldu!

Türkiye Obezite Araştırma Derneği, Dünya Sağlık Örgütü'nün açıkladığı verilerden sonra Türkiye'nin en obez ve en fit şehirlerini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre obez sayısının en yüksek olduğu il Adana, en düşük olduğu il ise Erzurum oldu.

Obezlik sıralamasında şaşırtan sonuç! Türkiye'de en obez şehir belli oldu!

4 Mart Obezite Günü'nde, Dünya Sağlık Örgütü'nün açıkladığı verilere göre Türkiye Avrupa'daki obezite oranlarında ilk sırada yer alıyor. Açıklanan rakamlara göre obez sayısının en yüksek olduğu il Adana, en düşük olduğu il Erzurum olurken;  cinsiyet bazında ise kadınların 20.9'unun, erkeklerin de yüzde 13.7'sinin obez olduğu açıklandı.

Uzmanların açıklamasına göre dünyada obezite oranı yüzde 20'nin üzerine çıkarken bu oran Türkiye'de yüzde 17. Obezitenin başlıca nedenleri arasında ise  beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite eksikliği ve hormonal etkiler yer alıyor.

OBEZİTEYLE MÜCADELE İÇİN NELER YAPILMALI?

Obezitede en büyük faktörün hareketsizlik olduğunu vurgulayan uzmanlar, obezitenin sadece estetik bir sorun değil, karmaşık bir kronik hastalık olduğuna dikkati çekti.

Uzmanlar, besinlerle enerji alımını azaltmanın, doğru ve daha sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmenin, obezitenin üstesinden gelmenin ilk adımlarını oluşturduğunu vurguladı. 

Obezite ile mücadelenin ilk şartının sağlıklı beslenme olduğunun altını çizen doktorlar, düzenli fiziksel aktivite ve hareketsiz kalarak televizyon, video izlemek, bilgisayar oyunu oynamak gibi aktivitelerin azaltılmasıyla bu hastalıkların önüne geçilebileceğine dikkat çekti.