Öğretmenlere ek ders müjdesi!

Bu yıl başlayan ara tatil uygulaması nedeniyle ortaya çıkan öğretmenlerin ek ders alamaması riski, Resmi Gazete'de yayımlanan kararla ortadan kaldırıldı. Yapılan düzenleme ile ek ders ücret sınırı 4 haftaya çıkarıldı.

Google Haberlere Abone ol

Milli Eğitim Bakanlığı'nın ilk kez bu yıl uygulamaya başladığı ara tatille bir öğretim yılında 4 defaya çıkan tatiller karşısında öğretmenlerin, ara tatillerdeki mesaileri ve seminerleri nedeniyle ek ders ücreti alamama ihtimali bulunuyordu.

Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar'ın ilgili maddesinde "Öğretmenlere, ilgili mevzuatına göre yaptıkları meslekle ilgili çalışma sürelerinde bir öğretim yılında iki haftayı geçmemek üzere ve fiilen görev yapmaları kaydıyla haftada 15 saat ek ders ücreti ödenir" ibaresi yer alıyordu. Bu maddede yer alan "iki hafta" ibaresi aslında bir öğretim yılındaki iki tatil dönemi (sömestr tatili ve yaz tatili) düşünülerek belirlenmişti.

 Bu da öğretmenlerin ilk kez bu yıl uygulanan ara tatil dönemlerindeki seminerlerden ek ders almalarını sınırlıyordu.

İki haftadan dört haftaya çıkarıldı

Fakat ilgili maddede yapılan düzenleme bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi ve bu sınır iki haftadan dört haftaya çıkarıldı. Böylece öğretmenler yeni düzenleme ile artık ara tatillerdeki çalışmaları nedeniyle de ek ders alabilecek.