MasterChef Türkiye'nin dış çekimlerinin yapıldığı Ömerli Barajı hangi il ve ilçede? Ömerli Barajı su seviyesi kaç?

Ömerli Barajı, MasterChef Türkiye programının 17 Eylül tarihli fragmanının yayınlanmasının ardından merak konusu oldu. İstanbul’un en büyük barajı olan Ömerli Barajı şehrin içme suyunu temin etmektedir. Peki, Ömerli Baraj Gölü nerede? Ömerli Barajı hangi ilçede, su seviyesi, doluluk oranı yüzde kaç?

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: tv100.com

Tv 8 ekranlarının sevilne yarışma programı MasterChef Türkiye fragmanında Ömerli Barajına yer verildi. Vatandaşlar “İstanbul'un en büyük barajı Ömerli Barajı hangi ilçede? Ömerli Barajı doluluk oranı, su seviyesi yüzde kaç?” sorularına yanıt aradı. Ömerli Barajı Gölü, İstanbul için oldukça önemli bir yere sahiptir. Mega kentin içme suyu ihtiyacını %40 oranında gideren Ömerli Barajı doluluk oranı, su seviyesi merak edildi. İşte Ömerli Barajı Gölü doluluk oranı…

ÖMERLİ BARAJI DOLULUK ORANI YÜZDE KAÇ?

Yetersiz yağış sebebiyle Ömerli Barajı doluluk oranı yüzde 60 seviyesinin altına düştü.

İSTANBUL ÖMERLİ BARAJI NEREDE, HANGİ İLÇEDE?

Masterchef Türkiye'nin dış çekimlerinin yapıldığı Ömerli Barajı İstanbul ilinde yer almakta olup, Ömerli Çekmeköy ilçesine bağlıdır. Ömerli haritası konumu ise 41° 4' 41.3472' Kuzey ve 29° 19' 53.8356' Doğu gps koordinatlarıdır. Ömerli bağlı olduğu Çekmeköy ilçe merkezine 3 kilometre mesafe uzaklıktadır.

Tüm İstanbul'un su ihtiyacının karşılanmasında çok büyük bir öneme sahip olan Ömerli Barajı İstanbul'un su ihtiyacının yüzde 40'ı karşılanmaktadır. Ömerli Barajı Gölü 41.060902 enlem ve 29.358000 boylamda yer almaktadır. Çekmeköy ilçesine bağlıdır. Ömerli Barajı haritası İstanbul ili içinde nerede olduğu harita merkezinde gösterilmektedir. Rakımı (deniz seviyesinden yüksekliği) 58 metredir.

ÖMERLİ BARAJI'NA NASIL GİDİLİR?

İstanbul'un en büyük barajı olan Ömerli Barajı'na nasıl gidileceği merak ediliyor. Ömerli Barajı'na gitmek isteyenler için otobüs ve metro imkanları bulunmaktadır. Bu ulaşım araçları kullanılarak Ömerli Barajı yakınlarına ulaşmak mümkündür. İstanbul'da bölgedeki toplu taşıma araçları ile günün her saati Ömerli Barajı'na ulaşılabilir. 

MASTERCHEF TÜRKİYE ÖMERLİ BARAJI DIŞ ÇEKİMLERİ

Masterchef Türkiye'nin bu haftaki dış çekiminde mavi ve kırmızı takımlar Ömerli Barajı'nda karşı karşıya gelecekler. Bu haftanın galibi olan mavi takım skoru 3-0'a taşımak, kırmızı takım ise haftanın ilk galibiyetini almak için kapışacaklar. Masterchef Türkiye Ömerli Barajı çekimlerinde su tasarrufu konseptli bir yarışma olacak.

Masterchef Türkiye yarışması için yapılan dış çekimlerde jüriler ağırlanan misafirler oluyor. Ömerli Barajı bölümünün jürileri ise Masterchef Türkiye'de geçtiğimiz yıllarda yarışan yarışmacılar olacak. Bir önceki yılın finalistleri Serhat ve Barboros da Masterchef Türkiye'nin Ömerli Barajı bölümünde jüri olarak yemekleri tadacaklar.