Ordu'nun saklı güzelliği Gaga Gölü, turizme açılıyor!

Ordu'nun Fatsa ilçesi sınırlarında bulunan, doğal güzelliği ve tarihi dokusuyla Karadeniz turizminin uğrak noktalarından biri olmaya aday olan Gaga Gölü, turizme açılıyor.

Ordu'nun Fatsa ilçesindeki gözde turizm mekânlarından biri olan Gaga Gölü, ülkemizde heyelan sonucu oluşan nadir göllerden biridir. Fatsa-Aybastı karayolunun 10. kilometresinde yer alan göl, 1. ve 3. Derece Doğal Sit Alanı olarak koruma altına alınmıştır. 

Geçtiğimiz günlerde de Ordu Büyükşehir Belediyesi, Gaga Gölü için koruma amaçlı imar planı hazırlayarak onay için Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'na sundu. 30 dönümlük bir alanda da kamulaştırma çalışmaları tamamlandı.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, “Çalışmalar tamamlandığında Gaga Gölü, insanların güzel vakit geçirebilecekleri bir turizm merkezi haline gelecek” dedi. 

Gaga Gölü'nün doğal sit alanı olarak koruma altında olduğunu söyleyen Başkan Güler, “İlçenin önemli turizm destinasyonlarından birisi olan  Gaga Gölü, 1 ve 3. derece doğal sit alanı olarak koruma altında bulunuyor. Ortasında küçük bir adacık bulunan ve bu adacıkta kilise kalıntıları yer alan göl, imar planı çalışmalarının tamamlanmasıyla Ordu’nun önemli rekreasyon alanlarından biri haline getirilecek" dedi.