BDDK Başkanı duyurdu! Otomobil alacak satacaklar dikkat! Kredilerde güncelleme yapılacak

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, OYDER Başkanı'nın taşıt kredisi açıklamasının ardından dikkat çeken bir açıklamada bulundu. BDDK Başkanı Akben, kredi tutarlarının ve taksit sayısının artırılması ile ilgili de görüşmelerin yapılacağını ifade etti.

BDDK Başkanı duyurdu! Otomobil alacak satacaklar dikkat! Kredilerde güncelleme yapılacak

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Turgay Mersin'in taşıt kredi faizleri ve taksit sayılarına ilişkin açıklamasının ardından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben'den de çarpıcı bir açıklama geldi. Akben, otomobil kredilerinde tutarın artırılacağına işaret ederek, taksit sayısının artırılması ile ilgili de görüşmelerin yapılacağını söyledi. Akben, yerli otomobilin çıkışıyla otomobil kredileri konusunda artırım olacağını belirterek şunları söyledi:

Otomobil tarafında da güncelleyeceğimiz rakamlar var. Orada bizim teşvik ettiğimiz bir alan var. İthal araçlar tarafında değil de biraz daha yerli araçlar tarafında kredi tarafı daha etkin olsun. Yerli otomobilimiz de çıktığında bir güncelleme yapacağız. Güncelleme ile birlikte orası biraz daha rahatlayacak.120 bin, 300 bin, 750 bin diye dilimler var. O dilimlerde bir güncelleme yaparak, diyelim ilk dilim 120 bin. 120 binin yüzde 70’ini kredi alabiliyorlar. Onları güncelleyeceğiz.