Flaş! Özel okullarda tavan zam oranı belli oldu

Koronavirüs salgını sürecinde online olarak sürdürülen eğitimlerin sona erme beklentilerinin ardından gözler okul maliyetlerine çevrildi. Özel okullarda 2021-2022 eğitim yılı için tavan zam oranı belli oldu. İşte detaylar...

Flaş! Özel okullarda tavan zam oranı belli oldu

Koronavirüs salgını sürecinde artan aşılama çalışmaları ile okullarda sürdürülen uzaktan eğitimlerin sona ermesi beklenirken 2021-2022 eğitim yılı için özel okullarda tavan zam oranı belli oldu. 

Salgın sürecinde yeni sistemler ortaya çıkarıldı ve öğrenciler internet ya da televizyondan eğitimlerini almaya devam ettiler. 

Bu süreçte özel okullara para yatıran velilere alınamayan hizmetler kadar para iadesi gerçekleşti. 2021-2022 sezonu için ise yeni tarifeler belirlendi. Yeni sezonda en yüksek zam oranı yüzde 24.72 olacak. Konuyla ilgili CNN Türk ekranlarında açıklamalarda bulunan Türkiye Özel Okullar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Öztürk  özel okulların yüzde 15-20 arasında zam yapacağı açıkladı.

Kapanan okullar...

Türkiye Özel Okullar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Öztürk konuşmasında şu ifadeleri kullandı: 

Kayıt dönemimiz başladı. Hiçbirimizin istemediği bir sürecin içine girdik. Eğitim de etkilendi ve bizim dışımızda gerçekleşen süreçti. Özel okullarımız bu konuda önemli adımlar attılar. Hemen Mart ayı itibariyle gelen kapanma ile birlikte online eğitim süreçlerine geçtik. Özel okullar tarafından çok iyi icra edildiğini görüyoruz. Bu süreçte ücret iadeleri tartışıldı. Verilmeyen hizmetler konusunda tutumumuzu sergiledik.

Yemek, servis iadesi bize bağlı özel okullar tarafından sağlandı. 5580 sayılı yasada pandeminin ilk günlerinde verilen eğitimin online eğitimin normal eğitim yerine geçeceği belirtildi. Verilmeyen eğitimlerden bazı iadeler yapıldı. Biz bir hizmet sektörüyüz. Öğretmen ve çalışanlarımız var. Yüzde 60-65'e varan rakamlara tekabül etmektedir. Öğretmen çıkarma söz konusu olamazdı, yasaklar vardı. Sözleşmelerimizi yeniledik ama kapanan okullarımız oldu. Online eğitimde yüzde 83 başarı görüldü.

(Servis araçlarının ücretleri) Bazı okullarımız tahsilat işini okullara bırakırlar. Bizim üyemiz olan okullar bunlarla uğraşmazlar. Biz eğitimci olduğumuz için bu gibi işleri taşeronlara teslim ederler. Bu kesinlikle doğru değil. Mutlaka hukuki anlamda peşine düşmeliler.

Özel okullarımızda bütçelere göre okullar hesaplarını yapar. Formülün dışına çıkılmaz. Mayıs'ın sonuna kadar fiyatlarını açıklamak zorunda.

Yüzde 32'nin üzerinde zam yapma hakları var. Erken kayıt fırsatında yüzde 24.72 gibi bir rakamla bakanlığımız e-okul'da belirledi. Şu anda bizim bütün işlemlerimiz e-okul üzerinden gidiyor. Bugün kimin evine ateş düşmedi? Burslu talepleri var. Velimizi kaybetmek de istemiyoruz. 15-20 arasında zam olur.