Paludan'ın yine kaşıntısı tuttu! Bir skandal açıklama daha

Kur'an-ı Kerim skandalıyla gündeme gelen Danimarkalı aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi lideri Rasmus Paludan, İslam'a karşı nefret kusmaya devam ediyor. Yeni bir açıklama yapan Paludan, sıradaki ırkçı eylemini duyurdu.

Paludan'ın yine kaşıntısı tuttu! Bir skandal açıklama daha

İsveç ve Danimarka'da Kur'an-ı Kerim yakarak büyük tepki çeken Danimarkalı aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi lideri Rasmus Paludan, yaptığı skandal açıklamayla yeniden gündeme geldi.

Danimarka’daki Sıkı Yön Partisi’nin lideri Paludan, İngiltere'de Kuran yakacağını duyurdu.

Paludan kuzeydeki Wakefield kentinde Kuran yakma eylemi yapmak istediğini açıkladı.

Geçen Şubat ayında İngiltere’nin kuzeyindeki bu kentte bir okulda, Kuran’a zarar verdikleri için dört öğrenci okuldan uzaklaştırılmıştı.

Paludan'ın yine kaşıntısı tuttu! Bir skandal açıklama daha - Resim : 1

Pazar günü Twitter’dan bir video yayınlayan Paludan, şehre gelerek, 'demokratik olmayan güçlere karşı mücadele edeceğini' iddia etmişti.

Aşırı sağcı siyasetçi, Ramazan ayının başlaması ile aynı gün Kuran yakma eylemi yapacağını duyurmuştu.

İNGİLTERE KARARINI AÇIKLADI

İngiltere’nin güvenlikten sorumlu kabine yetkilisi Tom Tugendhat, Paludan’ın ülkeye girişine izin verilmeyeceğini duyurdu.

Rasmus Paludan, daha önce Danimarka'da ırkçılık da dahil birçok suçtan 2020'de bir ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Paludan, Fransa ve Belçika'nın yanı sıra diğer bazı Avrupa ülkelerinde de benzer Kuran yakma eylemleri planlamaya çalıştı. Bazı eylemleri sonrası ilgili kentlerde olaylar çıktı.

Paludan'ın yine kaşıntısı tuttu! Bir skandal açıklama daha - Resim : 2

2023 Ocak ayının sonunda Stockholm’deki Türk büyükelçiliği önünde Kuran yakmış, bu olay İsveç ve Türkiye ilişkilerine etki etmişti.

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, ifade özgürlüğü bağlamında eyleme izin verildiğini söylemiş, "Ancak bir şeyin yasal olması mutlaka uygun olduğu anlamına gelmez" mesajı vermişti

Erdoğan bu olay sonrası açıklamasın, Stockholm'ün NATO üyelik başvurusuna destek verilmeyeceğini söylemişti.

Paludan’ın eylem tehdidi İngiltere parlamentosunda da gündem oldu.

Wakefield kentinden İsçi Partisi milletvekili olan Simon Lightwood, Avam Kamarası’ndaki oturumda hükümete seslenerek Paludan’ın ülkeye girişinin nasıl engelleneceğine dair güvence istedi.

Kabine yetkilisi Tom Tugendhat, Paludan’ın ziyaretinin halkın yararına olmayacağının göründüğünü ve ülkeye giriş izni verilmeyeceğini söyledi.

Tugendhat, Paludan'ın izlenen isimler listesine alındığını da kaydetti.

Danimarka merkezli ırkçı Sıkı Yön Partisi (Stram Kurs) lideri Rasmus Paludan 2019’da yapılan seçimlerde yüzde 1,8’lik bir oy oranına ulaşmıştı.