Papua Yeni Gine'de heyelan faciası! Bir köyden haritadan silindi! 2 binden fazla kişi toprak altında!

Güney Pasifik ülkesi Papua Yeni Gine'de heyelan faciası yaşandı. Toprak kayması felaketinde hükümet 2 binden fazla insanın toprak altında kaldığını açıkladı. Bir köyün tamamen toprak altına gömüldüğünü açıklayan yetkililer, arama kurtarma çalışmalarının zor koşullarda devam ettiğini belirtti.

Papua Yeni Gine'de heyelan faciası! Bir köyden haritadan silindi! 2 binden fazla kişi toprak altında!

Papua Yeni Gine hükümeti, geçtiğimiz günlerde yaşanan büyük toprak kayması sonucunda 2 binden fazla insanın toprak altında kaldığını bildirdi. Açıklamada, "Heyelan 2 binden fazla insanı canlı olarak gömdü ve büyük bir yıkıma neden oldu" ifadeleri yer aldı.

24 Mayıs'ta yaşanan felaket, başkent Port Moresby'nin 600 kilometre kuzeybatısındaki Enga eyaletine bağlı Kaokalam köyünde meydana geldi. Bölgedeki en az 6 köy toprak kaymasından etkilendi. Otoyollar trafiğe kapatılırken, bölgeye yalnızca helikopterle ulaşım sağlanıyor.

 Papua Yeni Gine'de heyelan faciası! Bir köyden haritadan silindi! 2 binden fazla kişi toprak altında! - Resim : 1

 

"2 BİNDEN FAZLA İNSANI CANLI OLARAK GÖMDÜ"

Ülkenin ulusal afet merkezi, başkent Port Moresby'deki Birleşmiş Milletler (BM) ofisine "Heyelan 2 binden fazla insanı canlı olarak gömdü ve büyük bir yıkıma neden oldu" bildiriminde bulundu. Heyelanın "binalarda, gıda bahçelerinde büyük tahribata yol açtığı ve ülkenin ekonomik yaşam çizgisi üzerinde büyük etkiye neden olduğu" belirtildi.

 

Papua Yeni Gine'de heyelan faciası! Bir köyden haritadan silindi! 2 binden fazla kişi toprak altında! - Resim : 2

"HERKES KAYIPLARINI ARIYOR"

Papua Yeni Gine Başbakanı James Marape konuya ilişkin açıklamasında arama kurtarma ekiplerinin yanı sıra savunma görevlilerinin de bölgedeki çalışmaları sürdürdüğünü dile getirdi. Uluslararası Göç Örgütü Papua Yeni Gine Temsilcisi Serhan Aktoprak ise, çocukların ailelerinden ayrılmak zorunda kaldığını ifade ederek, "Herkes kayıplarını arıyor. Bir çok insan hala şok içerisinde. Geçen her dakika umutlarımızı azaltıyor, hayal kırıklığımızı ise arttırıyor" dedi.

 Papua Yeni Gine'de heyelan faciası! Bir köyden haritadan silindi! 2 binden fazla kişi toprak altında! - Resim : 3

BM: DESTEK SAĞLAYACAĞIZ

Öte yandan; Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, toprak kaymasından etkilenen Güney Pasifik ülkesi Papua Yeni Gine'ye destek sağlayacaklarını ifade etti. Guterres, sosyal medya hesabından Papua Yeni Gine halkına dayanışma mesajı gönderdi.