Pegasus çalışanının Kadir gecesi paylaştığı rakılı fotoğrafa savcılıktan tutuklama isteği

Sosyal medya hesabından, 'Kadir Gecesi özel, Rabbim kabul etsin' paylaşımında bulunduğu için işten atılan ve hakkında soruşturma başlatılan Pegasus çalışanı Onur T. ifade verdi. Savcılık Onur T.'yi 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama' suçundan tutuklama istemiyle mahkemeye sevk etti.

Kadir gecesi rakılı fotoğrafa tutuklama

Pegasus Hava Yolları'nda bir grup çalışan içki masasında fotoğraf çekilerek sosyal medyada "Kadir Gecesi özel, Rabbim kabul etsin" ifadeleriyle paylaşmıştı. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Pegasus çalışanı Onur T. hakkında "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçundan soruşturma başlatmıştı. Onur T. çıkarıldığı mahkemede adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Pegasus ise çalışanı Onur T.'yi işten çıkartmıştı.

"Çok sayıda tehdit mesajı aldım"

Soruşturma kapsamında Pegasus çalışanı Onur T. dün, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Güvelik Şube Müdürlüğü'nde ifade verdi. Onur T. ifadesinde şunları kaydetti:

"Olay günü iş arkadaşımın doğum günü olması sebebiyle bir grup arkadaşımla buluştuk. Arkadaşlarımın kimisi Pegasus çalışanı, bazısı başka havayolu  çalışanı, bazısı da dışarıda özel sektörde çalışan arkadaşlarımdı. Bahse konu olan fotoğrafı selfi olarak ben çektim ve İnstgram isimli uygulumada hikaye olarak 'Kadir Gecesi özel ve Rabbim kabul etsin' notlarını ekleyerek paylaştım. İnstgram hesabım kapalı bir hesaptı sadece arkadaşlarımın görebildiği bir hesaptı. Gece saat 04.00'te paylaşımımın çeşitli sosyal mecralarda dolaştığını ve ifşa edildiğini öğrendim. Durum böyle olunca ve bana yönelik çok sayıda tehdit içerikli mesaj atılmış olduğunu görünce hesabımı kapattım.

"Pegasus tarafından işten çıkartıldım"

Gün içerisinde işimle ilgili eğitimim vardı. Eğitim devam ederken Pegasus Etik Kurulu'ndan çağrıldım ve durumu onlara anlattım. Süresiz izne çıkarıldığım bana tebliğ edildi. İkametime geçtiğimizde tekrar arandım ve istifa etmem istendi. Korkup evimden çıkamadığımı söylemem üzerine resmen Pegasus tarafından işten çıkartıldım. 

"Pişmanım ve üzgünüm"

Benim bu paylaşımı yapmamdaki amacım İslam dinini ve inananları rencide etmek, galeyane getirmek ve hakaret etmek asla olmaz. O gecenin Kadir Gecesi'ne denk gelmesi benim de alkollü olmamın etkisiyle paylaştığımı düşünüyorum. Sonra gece yarısı hikayeyi kaldırıp, hesabımı kapattım. Böyle bir konuyla gündeme geldiğim için çok pişmanım ve üzgünüm. İşimi kaybettim. Benim İnstgram hesabım dışarıya kapalıydı, burada paylaşımımı görüp beni dışarıya ifşa eden arkadaşım her kimse beni toplumun önüne attı ve işimden oldum.

Savcıdan 'tutuklama' istemi 

Emniyet ifadesinin ardından savcılıkta da ifadesi alınan Pegasus çalışanı, ifadeye kendisi gitmiş olmasına rağmen savcı tarafından tutuklanması talebiyle İstanbul 2’nci Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

Mahkeme, tutuklama tedbirini ölçülü bulmayarak talebi reddederken, adli kontrol kararı verdi.

Onur T. dört ay boyunca haftanın üç günü karakola giderek imza verecek.