Gelin kuaföre gitmeyecek, damat Tatlı götürmeyecek, düğünlere gün sınırı getirilecek, abartılı düğünler için harekete geçildi! Yeni karar!

Hakkari ve civarındaki düğünlerin bir kısmının konsepti değişiyor. Neredeyse baştan aşağı değişecek olan düğünlerle ilgili yeni kararlar alındı.  İlk olarak harekete geçenler ise Hakkari Pirosi aşireti oldu. Pirosi aşireti düğünlerine ilişkin aldığı yeni kararlara göre gelin artık kuaföre gitmeyecek, erkek tarafının getirdiği altın miktarına da itiraz edilemeyecek…

Pirosi aşiretinden düğünlere ayar!

Pirosi aşiretinden abartılı düğünlere yeni ayar geliyor. Gösterişli düğünlerin yeni evlenecek gençler için güçlük yaratmasından dolayı harekete geçildi. Düğün öncesi ve düğün sonrasında yapılacak tüm etkinliklerde kısıtlamaya gidildi. Düğünlere gün kısıtlaması da getiren Pirosi aşireti, şehir dışındaki düğünler içinse damatr tarafına hediye gönderildiği takdirde düğüne katılmış sayılacakları da belirtildi.

Abartılı masraflar kaldırılıyor

Bölgede bulunan Pirosi aşireti, düğünlerdeki birçok abartılı masrafın kaldırılması konusunda verdikleri kararlarla anlaşma sağladılar. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu kentlerinde, aşiretlerin yaptığı abartılı düğünler nedeniyle gençler evlenmekte zorluk çekerken Hakkari’de yer alan Pirosi aşireti aldığı kararla bunun önüne geçti.

Gelin kuaföre gitmeyecek

Aşiret adına Mustafa Ölmez (Hacı Muhammed oğlu), Hacı Muhammed Akdoğan (Taha oğlu), Hacı İmam Sedik Akdoğan, İmam İsmail Yiğit, Hacı Hüseyin Akdoğan (İmam Ali’nin oğlu) imzasıyla alınan kararlar şu şekilde:

“Düğünlerimiz bir gün olacak. Kına aile içi yapılacak.

Gelin kuaföre gitmeyecek, istenirse kuaför eve getirilecek. Gelinlik isteğe bağlı olacak.

Damat tatlı götürmeyecek

Damat tarafından sandık ve sandık içi olarak sayılan para götürülmeyecek. Gelin tarafından böyle bir talepte bulunulmayacak. Damat tarafından hediyeler istenmeyecek. Gelin tarafından getirilen seccade, çorap ve kese gibi hediyeler dağıtılmayacak.

Damat tarafından nişan ve kına törenlerinde dağıtılan kek ve meyve suyu dağıtılmayacak, baklava veya başka tatlı götürülmeyecek.

Altın miktarına itiraz yasak

Kız düğünlerinde sadece yakın akraba davet edilecek.

Gelin adayının ziyaretleri sadece aile içi olacak. Çeyiz dizme etkinliğine hediyeler götürülmeyecek.

Şehir dışındaki uzak mesafe düğünlerine katılım zorunlu olmayacak. Damadın hediyesi gönderildiği takdirde düğüne katılmış sayılacak.

Kız tarafı altın konusunda herhangi bir miktar belirlenmeyecek. Damat tarafından getirilen altın miktarına itiraz edilmeyecek.”