'Tokatçı Mahmut' bu kez 500 bin liralık vurgun yaptı!

Piyasada 'tokatçı Mahmut' olarak bilinen 57 suç kayıtlı şahıs bu kez 500 bin liralık vurgun yaptı. Bir reklam firmasının 6 milyon liralık alacağı için “Borçluyu tanırım, sorunu çözeriz” diye devreye giren Çorlu, 'haciz' oyunu sonrası ortadan kayboldu.

Google Haberlere Abone ol

Hürriyet'in haberine göre, İzmir merkezli D. Reklamcılık’ın sahibi, İstanbul’da bulunan Y. N. Medya AŞ’ye olan 6 milyon liralık borcunu ödemeden kayıplara karıştı.

D. Reklamcılık’tan gelecek ödeme ile iş yaptığı firmalara olan ödemelerini yapmayı planlayan Y. N. Medya ciddi bir mali krize girdi. Üzerine kalan borçları ödemek için varlıklarını satmaya başlayan şirketin sahipleri bu süreçte, kendisini ‘Murat Saral’ olarak tanıtan Mahmut Çorlu ile tanıştı.

"Borçluyu buldum, ödemesini yapacak"

Çorlu, alacaklı şirketin sahiplerine, uzun yıllardır İzmir’de yaşadığını, borçlu firmanın sahibini tanıdığını, sorunu çözebileceğini söyledi. Çorlu birkaç gün sonra, “Borçluyu buldum. Ödemesini yapacak. Elindeki gayrimenkuller ve araçları devrederek borcunu kapatmak” istiyor haberi ile şirket yetkilisinin karşısına çıktı. Şirket yetkilisi, gayrimenkul de olsa alacaklarını tahsil edebilecekleri umudu ile teklife olumlu yanıt verdi.

'Küçük hacizler var' dedi para istedi

Çorlu, birçok gayrimenkulün listesini, ada pafta numaralarını, fotoğraflarını şirket yetkilisine gönderdi. Benzer şekilde, borçluya ait olduğunu iddia ettiği lüks bir otomobile ilişkin bilgiler de şirket yetkilisi ile paylaşıldı. Şirket sahiplerinin, alacaklarını tahsil edeceklerine dair umutlarının arttığı bir süreçte Çorlu bu kez “Küçük bir sorunumuz var. Gayrimenkuller ve araçlar borcu kapatmaya yetiyor. Ancak üzerlerinde 50-100 bin liralık küçük hacizler var. Devri almamız için bu masrafları ödemek gerekir” diyerek para talebinde bulundu.

Şirket yetkilileri ise, değeri 500-1.000.000 milyonluk gayrimenkuller için çıkan ‘masrafları’ ödemekten kaçınmadı.

Tapu masrafı olarak aldı

Çorlu, 10 yıl kadar birlikte yaşadığı K. K.’nin banka hesabı üzerine 4 parça halinde toplam 427 bin lira aldı. Devir işlemleri için gün sayan şirket sahipleri, gerçeği kısa süre sonra anladı. Yaptıkları araştırmada kendilerine gönderilen gayrimenkullere ilişkin bilgilerin hiçbirinin, borçlu firma ile ilgisinin olmadığını öğrendiler.

Af ile tahliye olmuş

Paralarını kurtarmaya çalışırken bu kez dolandırıldıklarını anlayan şirket yetkilileri, Çorlu ile yürüttükleri görüşmelerde sonuç elde edemeyince İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Savcılık başvurusunda, Çorlu’nun İzmir’deki bir dava kapsamında tutuklandığı, koronavirüs nedeni ile çıkan af ile tahliye edildiği bilgisine yer verildi.

İl il gezip insanları dolandırmış

Çorlu’nun, benzer yöntemi kullanarak birçok kişiyi dolandırdığı iddia edildi. Trabzonda, Eskişehir ve Ankara’da yaşayan farklı kişilerin de benzer yöntemle dolandırıldıkları öğrenildi.  Çorlu’nun piyasada ‘Tokatçı Mahmut’ olarak anıldığı, hakkında 57 suç kaydının bulunduğu kaydedildi.

'Evet kabul ediyorum ben de normal bir insan değilim'

Mahmut Çorlu ise, hakkındaki dolandırıcılık iddiasının gerçeği yansıtmadığını öne sürdü. Çorlu “Bu insanlar bu parayı banka ile göndermiş doğru. Ama neden gönderdiklerini onlara sormak lazım. Evet kabul ediyorum ben de normal bir insan değilim. Y. N. Medya’dan aldığım paraları, tapu masrafları vs için almadım. Savcılığa da ifade vereceğim. Murat Saral adını hiç bir zaman kullanmadım. Kimse, parasını almak için beni aramadı” dedi.