Prof. Dr. İsmail Demir: Sahada gücün kimde olduğunu görürler

Savuna Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tv100'de Metehan Demir'in sunduğu Yüz Yüze programına konuk oldu. Türkiye'nin uzay programı, F-35 krizi, SİHA'lar ile ilgili gündeme dair önemli konularda kritik açıklamalarda bulundu.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: tv100.com

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tv100'de Metehan Demir'in sunduğu Yüz Yüze'nin konuğu oldu.

Prof. Dr. İsmail Demir programda, Gazeteci Nedret Ersanel, Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar ve Ceyhun Bozkurt'un sorularını yanıtladı. 

Türkiye'nin uzay programı

Türkiye'nin uzay programıyla ilgili konuşan İsmail Demir; "Savunma sanayide uzay çalışmaları dediğimizde gerek fırlatma sistemleri, gerek uydu teknolojileri, gerek uzayda manevra yapabilecek uzay araçları olsun çeşitli testlerin aşama aşama yapılması olsun bunların hepsinde rol alacaklar"  dedi. 

Türkiye'nin F-35 programında çıkarılması

Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasıyla ilgili  açıklamalarda bulunan Savuna Sanayii Başkanı İsmail Demir, Belki de ilk defa işiteceksiniz diyerek "Amerika Birleşik Devletleri'nin , 9 ortaklı bu programda Türkiye’nin çıkarılamayacağını anlayınca yeni bir masa kurup, yeni bir anlaşma yapıp, Türkiye hariç diğer ortak ülkeleri bu anlaşmaya imza attırarak Türkiye’yi yalnız bırakmış olacaklar. Böyle bir strateji var" ifadelerini kullandı. 

"F-35 uçağında bağımlılık çok fazla"

Prof. Dr. İsmail Demir, F35 üzerindeki çeşitli aksaklıklar giderilebileceğini, belli bir seviyeye erişeceğini, ancak gerçekten son derece bağımlılık oluşturacak ve ana üreticiden uçağın ana sahibinden bağımsız adım atmanızı son derece zorlaştıracak bir sistem olduğunu vurguladı. 

SİHA’ları satabiliyor muyuz?

İsmail Demir Nedret Ersanel'in SİHA'larla ilgili sorduğu "SİHA’ları satabiliyor muyuz?"  srusunda, "Evet satabiliyoruz. Satma meselesinde gerçekten çok sayıda talep var. Sadece SİHA’lar değil başka ürünlerde bu vesileyle satış imkanı buluyor ve ilgi görüyorlar." şeklinde yanıt verdi. 

"Sahada gücün kimde olduğunu görürler"

Prof. Dr. İsmail Demir, "Akıncı İHA’nın atışlarını gördünüz. Yani bu güç dengesinin değiştiği ile ilgili yorumlara bir sessiz kalalım. Onlar güç dengesinin değiştiğini düşünsünler. Çok arzu etmeyiz ama, gücün sahada gösterilmesi gerektiği gün gücün kimde olduğunu görürler" açıklamasında bulundu.