Prof. Dr. Naci Görür'den İzmir için yeni uyarı!

Prof. Dr. Naci Görür, twitter hesabından depreme ilişkin bir açıklama yaptı. Görür, "Deprem üreten fay Seferihisar ve Tuzla Faylarını kesiyor olabilir, bu faylara enerji transfer etmiş olabilir" dedi.

Google Haberlere Abone ol

Prof. Dr. Naci Görür, twitter hesabından depreme ilişkin bir açıklama yaptı. Görür, "Arkadaşlar, kayıtlarınıza bakarsanız, 2 Tem 2020’de İzmir’in depremselliğini ve faylarını anlatmıştım. Bugünkü deprem , Kuşadası Körfezi içerisinde, muhtemelen D-B uzanımlı bir fay içerisinde oldu. İzmir bölgesinde bu yönlü faylar Gediz ve B. Menderes graben sistemine bağlı" dedi.

Prof. Dr. Naci Görür, açıklamsına şöyle devam etti:

"Deprem muhtemelen B. Menderes fay ailesi içerisindeki fayda. Bir de D-B sistemini kesen KD-GB yönlü doğrultu atımlı fay sistemi var. İzmir yarımadasında bu ailenin fayları arasında Çeşme, Gülbahçe, Seferihisar, Tuzla Fayları sayılabilir. Deprem üreten fay Seferihisar ve Tuzla Faylarını kesiyor olabilir, bu faylara enerji transfer etmiş olabilir. Depreme hazırlık çalışmalarında bu husus da göz önünde tutulmalıdır. Tabii bu bugün yarin bu faylarda da deprem olacaktır anlamına gelmiyor. Hepimizin başı sağolsun. Ölenlere Allahtan rahmet diliyorum."