Prof. Dr. Özyaral: Daha ağır kısıtlama ekonomiye vurulan darbe demektir

Prf. Dr. Oğuz Özyaral yeni koronavirüs kısıtlamalarını değerlendirdi. Özyaral, son tablo gelinen nokta ve alınması gereken tedbirler çok anlamlı bir şekilde ifadelendirildi. Daha ağır kısıtlama ekonomiye vurulan darbe demektir” dedi.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: tv100

Prof. Dr. Özyaral'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

Şunu söylemek istiyorum tedbirsiz davranıldığı sürece her zaman bu rakamlar yükselir. Bizim sizi vasıtasıyla büyük emeklerle ifade ettiğimiz sözlerin bir miktar dinlenilmemiş olması açıkçası dünya çapında demek istiyorum dünya genelinde böyle bir davranış var.

Bu bir dalganın birinci piki, ikinci piki üçüncüsü derken tırmana tırmana gidiyor. Katlana katlana gidiyor. Ne acıdır ki sayılar çok tavan yapmış durumda.

Hala neyin farkına varamadığımız da bazen algılamaya çalışıyorum. Tabii ki üzücü sonuçlar ama bir şekilde insanların insanlığın bu tip hastalıklarla sadece Corona 19 değil daha başkaları da gelebilir. Bir de bunun üstüne binip daha farklı tablolar oluşabilir. O yüzden buna çok dikkat edilmesi gerekiyor. 

Son tablo gelinen nokta ve alınması gereken tedbirler çok anlamlı bir şekilde ifadelendirildi. İnşallah bundan sonra daha dikkatli oluruz diye umut ediyorum.

Koluna çantasını takan çocuğunu kucağına alan 7 kişi 8 kişi marketlere koşmaya kalkarsak sorun olur. Kısıtlama zaten AVM'ye, pazar yerlerine getirildi. Dolayısıyla yani o pazar yerinden herkesin alışveriş etmesini bekliyorsak 7 kişi gitmeyeceğiz. O pazar yerine aileden 1 kişi gidecek belirli sayıda girilecek çıkılacak. 

“Daha ağır kısıtlama ekonomiye vurulan darbe demek”

Ben daha ağır kısıtlama beklemiyordum. Çünkü ne olursa olsun daha ağır kısıtlama demek ekonomiye vurulan darbe demek. 

Yarın sizin, benim bir başka arkadaşımız evine götüreceği ekmeğin iyice tartışılır hale gelmesi demek.

Birbirimize kısıtlamayı kapı kapamayı engellemek için bu kısıtlamalar var. Anlamlı bir şekilde hareket edersek herkesin çalışması devam eder. 

Aksi takdirde herkesi evine koymak çok kolay. İki dudağının arasında gideceksin evinde oturacaksın dediğinde kimse çıkamaz. Ama bunun sonucu felaket olur.

O yüzden biz lütfen ısrarla Sayın Cumhurbaşkanımız o kadar anlamlı sözler ifade buyurdular ki... Lütfen evinize misafir kabul etmeyiniz bunu binlerce kez söyledik insanlar bunu saygısızlık addediyor.