Sahura ne zaman kalkılacak? İlk sahura saat kaçta kalkılacak?

Ramazan ayına sayılı günler kala milyonlar Ramazan hazırlıklarına başladı. Ramazan’ı karşılamak ve neredeyse 1 ay sürecek oruç için evlerde hummalı bir hazırlık var. Pek çok kişi de ilk sahurun ne zaman olduğunu, saat kaçta kalkılacağını ve sahur süresinin bitiş saatlerini araştırıyor. Peki, Sahura ne zaman kalkılacak? İlk sahura saat kaçta kalkılacak? Bu Ramazan’da sahur ne zaman bitiyor? İşte detaylar…

Sahura ne zaman kalkılacak? İlk sahura saat kaçta kalkılacak?

Milyonlarca Müslüman Ramazan ayına kavuşuyor. On bir ayın sultanı Ramazan’ın başlamasına sayılı günler kala bir yandan sevinç yaşanırken, yaşanan depremler nedeniyle de buruk bir hüzün var. Oruç ve Kur’ân ayı olan Ramazan, ibadetlerin yapıldığı bereketli sofraların kurulduğu manevi yönü yüksek aylardan. Pek çok kişi hazırlıklarını tamamlamaya, Ramazan’ı ibadetlerle karşılıyor.

SAHURA NE ZAMAN KALKILACAK?

2023 Ramazan ayının ilk sahuru 22 Mart'ı 23 Mart'a bağlayan gece kalkılacak. 2023 Ramazan İmsakiyesine göre 23 Mart'ta ilk sahur için imsak vakti 05:31 olacak.

İMSAK NEDİR?

Sözlükte “kendini tutmak, engellemek, el çekmek, geri durmak” anlamlarına gelen imsak, dinî bir kavram olarak, fecr-i sâdıktan, iftar vaktine kadar yemeden, içmeden, cinsel ilişki ve diğer orucu bozan şeylerden uzak durmak, el çekmek demektir. İmsakın zıttı iftardır.

ORUÇ NE ZAMAN BAŞLAR?

Halk arasında ise “imsak” oruç tutmaya başlanan fecr-i sadığın oluştuğu vakit anlamında kullanılır. Bu manada imsak, oruca başlama vakti demektir.

SABAH EZANI OKUNMAYA BAŞLADIĞINDA YEME İÇMEYE KISA BİR SÜRE DEVAM EDİLEBİLİR Mİ?

Oruca ne zaman başlanıp ne zaman bitirileceği Kur’an-ı Kerim’de şu şekilde açıklanmıştır: “(Ramazan gecelerinde) şafağın aydınlığını gecenin karanlığından ayırt edinceye (tan yeri ağarıncaya/fecr-i sâdığa) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar (yiyip içmeden, cinsel ilişkide bulunmadan) orucu tamamlayın.” (Bakara, 2/187)

Takvimlerde gösterilen “imsak”, oruca başlama vaktini ifade eder. İmsak vakti aynı zamanda gecenin sona erdiği, yatsı namazı vaktinin çıkıp sabah namazı vaktinin girdiği andır. Ezan da imsak vaktinin başlaması ile okunmaktadır. Bu sebeple ezanın başlaması ile yemeyi içmeyi terk etmek gerekir. Ezan başladığı sırada ağızda bulunan lokmanın yutulmasında bir sakınca yoktur.

ORUCA NE ZAMAN VE NASIL NİYET EDİLİR?

Niyet etmek orucun şartlarındandır. Niyetsiz oruç sahih değildir. Kalben niyet etmek yeterli ise de niyeti dil ile ifade etmek menduptur. Oruç için sahura kalkılması da niyet sayılır.

Ramazan orucu, belli günlerde tutulmak üzere adanan oruçlar ile nafile oruçlar için niyet etme vakti, güneşin batması ile ertesi gün tepe noktasına gelmesi öncesine kadarki süredir Ancak imsaktan sonra yapılacak niyetin geçerli olması için bu vakitten itibaren bir şey yenilip içilmemiş, oruca aykırı bir iş yapılmamış olması gerekir. Aksi takdirde gündüz niyet caiz olmaz (Kâsânî, Bedâî’, II, 85). Bu oruçlar için, “yarınki orucu tutmaya” şeklinde mutlak niyet yeterlidir. Bununla birlikte geceden niyet edilmesi ve “yarınki Ramazan orucuna” şeklinde orucun belirlenmesi daha faziletlidir. Ramazanın her günü için ayrı niyet edilmesi gerekir (Mevsılî, el-İhtiyâr, I, 397, 400).

Kaza, keffaret ve bir zamana bağlı olmaksızın adanan oruçlar için gün batımından itibaren en geç imsak vaktine kadar niyet edilmiş olmalıdır. Bu tür oruçlara niyet edilirken, “falanca kaza, keffaret veya adak orucuna” şeklinde belirtilmesi gerekir.

Şafiî mezhebine göre ise nafile dışındaki tüm oruçlara geceden niyet edilmelidir. İmsak vaktine kadar niyet edilmemişse o günün orucu geçerli olmaz. Nafile oruçlara ise güneş tepe noktasına gelmeden öncesine kadar niyet edilebilir (Şirâzî, el-Mühezzeb, I, 331-332).