10 ay hapse mahkum oldu!

Rasim Ozan Kütahyalı, bir televizyon kanalında Boşnak kökenli vatandaşlar için söylediği sözler nedeniyle yargılandığı davada 10 ay hapis cezasına mahkum edildi. Mahkeme, Rasim Ozan Kütahyalı'ya 'iyi hal indirimi' uygulamadı.

Google Haberlere Abone ol

Rasim Ozan Kütahyalı'nın İstanbul 27. Asliye Ceza Mahkemesi'nde devam eden yargılanmasında karar çıktı. Mahkeme, 'iyi hal indirimi' uygulamadığı Kütahyalı'ya 10 ay hapis cezası verdi. Mahkeme cezayı, Kütahyalı'nın Boşnaklar için söylediği sözlerden dolayı "halkın bir kesimini sosyal sınıf din mezhep cinsiyet bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama" suçundan uyguladı.

"Sırp çeteler tarafından kullanılan ırkçı bir söylem"

Duruşmada Boşnak dernekleri avukatları sanık Rasim Ozan Kütahyalı'nın cezalandırılmasını talep etti. Avukatlar, Kütahyalı'nın sarf ettiği sözlerin Sırp çeteleri tarafından kullanılan ırkçı bir söylem olduğunu vurgulayarak "Sanık, insanlığa karşı işlenmiş bir suçu övmüştür. Sırp Çetniklerin kullanmış olduğu jargonu kullanarak Boşnak kadınları ve halkını aşağılamıştır” dedi. Kütahyalı'nın Türk adaletine saygısının da olmadığını ileri süren avukatlar, duruşmaya katılmayan Kütahyalı'ya "İyi hal indirimi" uygulanmaması yönünde talepte bulundu.

Kütahyalı'nın ifadesi: Şuursuzca söyledim

Sözcü'de yer alan habere göre; Sanık Rasim Ozan Kütahyalı'nın avukatında müvekkilin mahkemeye gönderdiği savunmayı okudu. Sanık Kütahyalı savunmasında söylediği sözleri şuursuzca sarf ettiğini iddia ederek "Bosna Sancak Dernekleri benim ne ceza almamı istiyorlarsa ben razıyım. Bedeli ne ise en ağırını çekmek istiyorum. Şuursuzca söyledim” dedi.

Mahkeme duruşma sonunda kararını açıklayarak sanık Rasim Ozan Kütahyalı'nın “halkın bir kesimini sosyal sınıf din mezhep cinsiyet bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama” suçundan 10 hapis cezasıyla cezalandırılmasına hükmedildi.

Hakim tepki gösterdi: Bu devletin ayıbı

Duruşmada hakimin Hakkında yakalama kararı çıkarılan Rasim Ozan Kütahyalı'nın yakalanarak ifadesinin alındığını tutamağa geçirmesinin ardından sanık avukatı müvekkilinin yakalanmadığını iddia ederek "Yakalanmadı. Kendisi geldi" dedi. Bu sözler üzerine hakim, "Hakkında yakalama kararı var. Polis koruması olan birisi yakalama kararı verildikten bir hafta sonra ifadeye geliyorsa bu devletin ayıbıdır" diye konuştu.