Reuters: Dünya Bankası Çin'den rüşvet aldı

Dünya Bankası'na Çin'den rüşvet! Dünya Bankası'nın Pekin'den aldığı destekle 2018 ve 2020'de Çin'in sıralamasını yükselttiği ortaya çıktı. Dönemin IMF Başkanı hakkında soruşturma başlatıldı.

Dünya Bankası ile ilgili şoke eden iddia!

17 yıldır yayımladığı İş Yapma Kolaylığı Raporu'nu geçen yıl ağustos ayında askıya alan Dünya Bankası'nın 2018 vde 2020 raporlarında Çin'in sıralamasını yükseltmek için verilerle oynadığı ortaya çıktı. Banka, önceki gün konuyla ilgili yapılan soruşturma bulgularını yayımladı.

Raporda, söz konusu dönemde Dünya Bankası'nda İcra Kurulu Başkanlığı görevindeki Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva ile dönemin Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim'in bankanın büyük bir sermaye artışı için Çin'den destek aradığı bir zamanda Çin'in sıralamasını iyileştirmeleri için çalışanlara baskı yaptığı aktarıldı. Georgieva ise tüm bulgulara katılmadığını belirtti.

 IMF'de büyük oranda söz hakkına sahip ABD Hazine Bakanlığı, bulguların analiz edildiğini bildirdi. Dünya Bankası ise İş Yapma Kolaylığı Raporu'nun artık yayınlamayacağını açıkladı.