Annesini öldürmekle suçlanan oyuncu Ryan Grantham ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı

ABD yapımı Riverdale dizisinin Kanadalı oyuncusu Ryan Grantham, 2020'de annesi Barbara Waite'i öldürmek suçundan ömür boyu hapis cezası aldı.

Annesini öldürmekle suçlanan oyuncu Ryan Grantham ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı

Riverdale dizisinin Jeffrey Augustine karakterini canlandıran Ryan Grantham, Kanada Başbakanı Trudeau'ya suikast düzenlemeye gitmeden önce 64 yaşındaki annesi Barbara Waite'i öldürdü.

Annesini öldürmekle suçlanan oyuncu Ryan Grantham ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı - Resim : 1

Mahkemenin birinci derece cinayetle suçladığı 24 yaşındaki oyuncu, 2020'de annesini öldürmekten suçlu bulunduktan sonra ikinci dereceden cinayet işlediğini kabul etti.

Kanada savcıları, Grantham'ın ayrıca Kanada Başbakanı Justin Trudeau'yu öldürmeyi planladığını da söyledi.

Cesedi videoya aldı, ikinci hedefine doğru yola çıktı: Kanada Başbakanı Trudeau

Grantham, cinayetten sonra annesinin cesedini Go-Pro kamerasıyla videoya alırken “Kafasının arkasından vurdum. Ben olduğumu ancabirkaç dakika sonra anlayabilirdi” dedi.

Cinayetin ardından saatlerce alkol ve uyuşturucu kullanan Kanadalı oyuncu, üç silah ve kendi yaptığı 12 molotof kokteylinin yanı sıra kamp malzemeleri ile Kanada Başbakanı Trudeau’nun konutunun yoluna koyuldu.

Annesini öldürmekle suçlanan oyuncu Ryan Grantham ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı - Resim : 2

200 km araç sürdükten sonra geri dönüp bir karakola teslim olan Grantham, karakoldaki bir polise “annemi öldürdüm” diyerek teslim oldu.

Anksiyete ve klinik depresyon teşhisi

Vancoouver’daki kolluk kuvvetlerinin verdiği demeçte Grantham’ın son iki buçuk senedir gözaltında olduğunu ve tutuklanmasından bu yana bir akıl sağlığı programına katıldığını söyledi.

Annesini öldürmekle suçlanan oyuncu Ryan Grantham ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı - Resim : 3

Duruşma sırasında avukatları, onun anksiyete ve klinik depresyonla mücadele ettiğini ve annesini öldürene kadar geçen aylarda kendini öldürme ve başkalarına zarar verme arzusunu dile getirdiğini savundu.

Grantham, ömür boyu hapis cezasının ilk 14 senesinde şartlı tahliyeye başvuramayacak.