Gökyüzünde gergin anlar! Rus ve ABD uçakları 2 kez karşılaştı

Rusya ve ABD’ye ait savaş uçakları Pasifik Okyanusu ve Bering Denizi üzerinde karşı karşıya geldi. Konuya ilişkin Rusya Savunma Bakanlığı'na bağlı Ulusal Savunma Yönetim Merkezi'nden açıklama geldi.

Kaynak: İHA

Rusya Savunma Bakanlığı'na bağlı Ulusal Savunma Yönetim Merkezi tarafından yapılan açıklamada, "Rus savaş uçağının mürettebatı tarafından yabancı uçağın ABD Hava Kuvvetleri'ne ait P-8A Poseidon keşif uçağı olduğu tespit edildi. Uçağa Pasifik Okyanusu'nda Kamçatka'nın güneydoğusu boyunca eşlik edildi" ifadeleri yer aldı.

 Sınır ihlali yapılmadı

Ulusal Savunma Yönetim Merkezi tarafından yapılan bir başka açıklamada ise ABD'ye ait bir keşif uçağının Bering Denizi üzerinde Rus hava sahasından uzaklaştırıldığı kaydedilerek, "Rus hava kontrol sistemleri tarafından Bering Denizi üzerinde yabancı ülkeye ait bir hava unsuru tespit edildi. Bunun üzerine MİG-31 ve SU-35 savaş uçakları kalkış yaptı. Hava unsurunun ABD'ye ait B-52N stratejik bombardıman uçağı olduğu tespit edildi. Uçağa Bering Denizi boyunca eşlik edildi" bilgilerine yer verildi. Ayrıca açıklamada ABD uçaklarının sınır ihlali gerçekleştirmediği belirtilirken her iki uçuşun da uluslararası kurallara sıkı sıkıya bağlı kalarak gerçekleştiği vurgulandı.