Rusya'dan seferberlik açıklaması: Hatalar oldu, ama düzeltilecek

Kremlin yönetimi, Ukrayna Savaşı için ilan edilen kısmi seferberlik sırasındaki silah altına almalarda hatalar yapıldığını kabul etti.

Rusya'dan seferberlik açıklaması: Hatalar oldu, ama düzeltilecek

Rusya lideri Vladimir Putin'in Sözcüsü "Talimatların ihlal edildiği vakalar var. Tüm hatalar düzeltilecek" dedi.

Putin kısmi seferberliği 21 Eylül'de açıklamış, Savunma Bakanı Sergey Şoygu, daha sonra 300 bin yedek personelin çağrılacağını belirtmişti. Gelen birçok habere göre askerlik deneyimi olmayan ya da çok yaşlı ya da engelli olanlara silah altına alma çağrısı yapıldı. 

Rusya'dan seferberlik açıklaması: Hatalar oldu, ama düzeltilecek - Resim : 1

Geçen haftaki kısmi seferberlik çağrısı şimdiden yaygın protestolara yol açtı. Rusya'da muhalif medyada yer alan haberlerde, bir milyon kişinin silah altına alınabileceği belirtildi ve Kremlin'in internet sitesinde yer alan Putin'in seferberlik emri metninde, silah altına alınacak kişi sayısının çıkartıldığına dikkat çekildi.

Batılı ve Ukraynalı askeri uzmanlar, Putin'in seferberlik emrinin Rusya'nın cephede ağır kayıplar verdiğine işaret ettiğini söylüyor.

Rusya'dan seferberlik açıklaması: Hatalar oldu, ama düzeltilecek - Resim : 2

Seferberlik protestolarında 2 bin gözaltı

Seferberlik duyurusundan bu yana, Rusya genelindeki protesto eylemlerinde 2 binden fazla kişi gözaltına alındı. Putin'in Sözcüsü Dimitri Peskov da düzenlediği basın toplantısında silah altına alımlarda hatalar yapıldığını kabul etti.

Peskov bazı bölgelerde "valilerin durumu düzeltmek için aktif bir şekilde çalıştığını" belirtti. Sözcü ayrıca, Rusya'nın sınırlarının kapatılması ya da ülkede sıkıyönetim ilan edilmesi gibi kararlardan haberi olmadığını vurguladı. Rus medyasında yer alan haberlerde, silah altına alınabileceklerin ülke dışına kaçmasını önlemek için bu kararların alınabileceği belirtilmişti.

Rusya'dan seferberlik açıklaması: Hatalar oldu, ama düzeltilecek - Resim : 3

Putin geçen haftaki seferberlik duyurusunda toplam kaç yedek personelin çağırılacağını söylememişti. Ancak Putin'in hemen ardından konuşan Savunma Bakanı Şoygu, askeri deneyime ve gereken kabiliyetlere sahip 300 bin yedek personelin çağrılacağını duyurmuştu. Bakan bunun, Rusya'nın 25 milyon kişilik yedek personel kapasitesinin yüzde 1'inden sadece biraz fazla olduğunu vurgulamıştı.

Seferberlik kararında belli yaş ve engellilik kısıtlamaların olacağı söylenmiş, ancak daha fazla ayrıntı verilmemişti. 18-60 yaş arası erkeklerin bazı vakalarda da daha yaşlıların bile silah altına alınabileceğine inanılıyor. Putin 24 Eylül'de yeni bir emir yayınlayıp, öğrencilerin muaf tutulacağını vurguladı. 

Rusya'dan seferberlik açıklaması: Hatalar oldu, ama düzeltilecek - Resim : 4

Rusya'dan kaçış

Seferberlik kararından bu yana, çok sayıda genç Rus ülkeyi terk etmeye çalıştı. Uydu fotoğrafları, Gürcistan sınırında Rus araçlarının oluşturduğu uzun kuyrukları tespit etti. Seferberliğe yönelik halkın öfkesini gösteren son olayda, Sibirya'daki Ust-Ilimsk kentinde bir kişi silah altına alma görevlisini ağır yaraladı.