Sağlık Bakan Fahrettin Koca: Esnetme yapılabilir

Bakan Koca herkesin merak ettiği Bilim Kurulu Toplantısı sonrası önemli açıklamalarda bulundu. Toplantı sonrası konuşan Bakan Koca merak edilen bir çok konulara da netlik getirdi.

Bakan Koca: Esnetme yapılabilir

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca vaka sayılarından bahsederken "Mutasyonun bazı bölgelerde etkisini göstermeye başladığını gözlemliyoruz, özellikle Doğu Karadeniz bölgesinde" uyarısında bulundu.

Herkesin merak ettiği sorulardan biri de kısıtlamalarda gevşeme olup olmayacağıydı. Bakan Koca pazartesi günü yapılacak Kabine Toplantısına işaret etti.

Öte yandan Koca bir yaş grubu işin kısıtlamalarda 'esnetme' mesajı verdi.

Bakan Koca başkanlığında gerçekleştirilen Bilim Kurulu toplantısı sonrası herkes yapılacak açıklamaları merak ediyordu. Bakan Koca açıklamalarında kritik konulara değindi.

Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları şöyle: Artık küresel salgının sosyal hayata etkileri ve normalleşmeyi önceleyen bir döneme geçiyoruz, yerinde karar dönemi.

Vaka sayılarındaki artış, bazı illerimizin diğerlerinden daha geç normalleşme sürecine geçmesine neden olabilecek. Risk durumlarına göre iş kollarımızın faaliyet serbestliği konusunda Bilim Kurulumuzun çalışmasını, Cumhurbaşkanlığı Kabinemize arz edeceğim.

'Esnetme yapılabilir'

Aşılamada yaklaşık 1,5 milyonu ikinci doz olmak üzere 8 milyon seviyesine ulaştık. Aşılama planındaki ilk aşamanın sonuna yaklaştık. 65 yaş üzerinde aşılama oranının yüksekliğine bağlı olarak illerde bu konuyla ilgili esnetme yapılabilir.

Şu an tam kapanma gibi bir durumu düşünmüyoruz ama her geçen gün vaka sayılarının arttığını görüyoruz. Mutasyonun bazı bölgelerde etkisini göstermeye başladığını gözlemliyoruz, özellikle Doğu Karadeniz bölgesinde

Türkiye'de bize özgü, ekstra yeni bir mutantın olmadığını söyleyebiliriz. Bizim için önemli olan nisan, en geç mayıs ayında bu aşılama sürecini tamamlayabilir olmak. Ağırlıklı İngiltere mutantı olmak üzere giderek toplumdaki oranın yükseldiğini yani bulaşıcılığın daha da arttığını çok rahat söyleyebiliriz.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şu ana kadar Türkiye'de Kovid-19'un 1 Brezilya, 49 Güney Afrika mutasyonunun görüldüğünü bildirdi.

Yerli aşı çalışmaları

Yerli Kovid-19 aşısına dair konuşan Bakan Koca "Nisan ayında Faz-2'nin biteceğini, nisan sonuna doğru da Faz-3 safhasına geçebileceğimizi düşünüyorum." dedi.

Öğretmenler ne zaman aşılanacak?

Bakan Koca öğretmenlerin aşılanma sürecine dair "Önümüzdeki haftalar giderek daha yoğunlaşmış olacak. Bu biraz aşının tedariği ile de ilgili bir durum. Mart ayında daha yoğun, özellikle ayın 15'inden sonra daha yoğun aşının geleceğini söyleyebilirim" cevabını verdi.

Yüz yüze sınavlar

Liselerde yüz yüze sınavlara ilişkin gelen konuya da değinen Koca "Kovid-19 riski olmayan illerde sorun olmayacak, riskli illerle ilgili nasıl ve ne zaman yapılması gerektiği kabinede ele alınacak." dedi.

Spor müsabakaları

Toplantılarla ilgili genel olarak biz salgında bulaşın nasıl olduğunu biliyoruz. İlk günden beri salgında bulaşın yakın temas ile birlikte nasıl arttığını hep anlatır olduk. Vatandaşımıza kapalı ve kalabalık ortamlardan uzak kalmasını hep ifade ettik. Taraftar olmak insanımızın sağlığını ötelemeyi gerektirmez.